Ankilozan spondilit'te pan immün-inflamasyon değeri (PIID) ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişki
The relationship between pan immune-inflammation value (PIID) and disease activity in ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 827938
  2. Yazar: İSMAİL SAYINBATUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AŞKI VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Spondiloartropatiler ya da spondiloartritler (SpA); ankilozan spondilit (AS), psöriatik artrit (PsA), reaktif artrit (ReA), enteropatik artritler ve undiferansiye spondiloartriti ihtiva eden bir hastalık grubu olarak tanımlanır. Bu grubun prototipi olan AS'de aksiyal tutulum genellikle enflamatuar bel ağrısı ile kendini gösterir. AS'de hastalık aktivitesinin takip edilmesi sürecinde birçok parametre vardır. Bildiğimiz kadarıyla Pan İmmun-inflamasyon değerinin (PIID) AS ile ilgili bir çalışması yapılmamıştır. Çalışmanın amacı PIID ile AS hastalık aktivitesi arasındaki ilişkiyi öngörebilmedeki rolünü incelemektir. Çalışmamız 03 Ocak 2022 ile 20 Eylül 2022 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bakanlığı Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji polikliniklerinde izlenen modifiye New York tanı kriterlerine göre Ankilozan Spondilit tanılı hastaların retrospektif olarak taranmasından oluşturuldu. Örnekleme alınacak kişi sayısı en az 48 kişi olarak hesaplanmıştır. AS hastalarından ilaç öyküsü (NSAİİ, Konvansiyonel DMARD ile Biyolojik DMARD, Anti İL17 kullanımı), hastalığın tanı süresi (ay), HLA-B27 genetik sonucuna yönelik bilgiler, sigara içme durumu kaydedilecektir. AS hasta grubundan yaş, cinsiyet, Vücut kitle İndeksi (BMİ), eritrosit sedimantasyon düzeyleri (ESR), C-reaktif protein (CRP), AST, ALT, üre, kreatinin ve tam kan sayımı bileşenleri ile ilgili veriler Hastane elektronik sisteminden retrospektif olarak taranması; Tam kan sayımı bileşenlerinden Trombosit (PLT), Hemoglobin (Hgb), Eritrositlerin Büyüklüklerine Göre Dağılım Genişliği (RDW), Ortalama Trombosit Hacmi (MPV), mutlak nötrofil sayısı, mutlak lenfosit sayısı, mutlak monosit sayısı, platelet sayısı, monosit/lenfosit oranıyla elde edilen MLR, trombosit/lenfosit oranıyla elde edilen PLR, nötrofil/lenfosit oranıyla elde edilen NLR, nötrofil × trombosit / lenfosit oranıyla elde edilen Sistemik İmmune İnflamasyon İndeksi (SII), nötrofil x platelet x monosit / lenfosit oranıyla elde edilen PIID'nin kaydedilmesi planlandı. Çalışmaya 22'si (%34,4) kadın ve 42'si (%65,6) erkek olmak üzere toplam 64 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 36,8±7,6 (min=20-maks=50) yıl olup BMI ortalaması ise 26,8±4,7 kg/m2 'dir. Hastaların 38'i (%59,4) BASDAİ açısından aktif iken 26'sı (%40,6) inaktiftir. Hastaların BASDAİ skoru ortalama 4,6±2,2 (min=0,2-maks=9,2) olarak bulunmuştur. BASDAİ skoru ile CRP, ASDAS-CRP, trombosit, PLR, SII, RDW ve PIID değeri arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Spondyloarthropathies or spondyloarthritis (SpA) are defined as a group of diseases that includes ankylosing spondylitis (AS), psoriatic arthritis (PsA), reactive arthritis (ReA), enteropathic arthritis and undifferentiated spondyloarthritis. In AS, which is the prototype of this group, axial involvement usually presents with inflammatory low back pain. There are many parameters in the process of monitoring disease activity in AS. As far as we know, no study of the Pan Immune-inflammation value (PIID) has been performed on AS. The aim of the study is to examine its role in predicting the relationship between PIID and AS disease activity. Our study was composed of retrospective screening of patients diagnosed with Ankylosing Spondylitis according to the modified New York diagnostic criteria, followed in the Rheumatology polyclinics of the Ministry of Health, Adıyaman University Training and Research Hospital, between January 03, 2022 and September 20, 2022. The number of people to be sampled was calculated as at least 48 people. Drug history (NSAID, Conventional DMARD and Biological DMARD, Anti IL17 use), diagnosis period of the disease (months), information about the HLA-B27 genetic result, smoking status will be recorded in the from AS patients. Data on age, gender, Body Mass Index (BMI), erythrocyte sedimentation levels (ESR), C-reactive protein (CRP),AST, ALT, urea, creatinine and complete blood count components from the AS patient group, Retrospective scanning from the hospital electronic system, It was planned to record The Platelet (PLT), Hemoglobin (Hgb), Distribution Width by Size of Erythrocytes (RDW), Mean Platelet Volume (MPV), absolute neutrophil count, absolute lymphocyte count, absolute monocyte count, platelet count, MLR obtained by monocyte/lymphocyte ratio, PLR obtained by platelet/lymphocyte ratio, NLR obtained by neutrophil/lymphocyte ratio, systemic Immune Inflammation Index (SII) obtained by neutrophil × platelet/lymphocyte ratio, PIID obtained by Neutrophil x platelet x Monocyte / lymphocyte ratio. A total of 64 patients, 22 (34.4%) female and 42 (65.6%) male, were included in the study. The mean age of the patients was 36.8±7.6 (min=20-max=50) years, and the mean BMI was 26.8±4.7 kg/m2. While 38 (59.4%) of the patients were active in terms of BASDAI, 26 (40.6%) were inactive. The mean BASDAI score of the patients was 4.6±2.2 (min=0.2-max=9.2). There was a significant positive correlation between BASDAI score and CRP, ASDAS CRP, platelet, PLR, SII, RDW and PIID values.