Törbüzek <çayı'nın (Kahramanmaraş-Göksun) makroinvertebrat faunası ve mevsimsel dağılımı
The macroinvertebrat fauna and seasonal variation of Törbüzek Stream (Kahramanmaraş-Göksun)
  1. Tez No: 521152
  2. Yazar: SELİM KISIMLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL DIRAZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Törbüzek Çayı'nın (Kahramanmaraş-Göksun) bentik makroinvertebrat faunası belirlemek amacıyla Mayıs 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Her ay üç istasyondan, makrobentik omurgasız örnekleri kick-net yardımıyla tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinden Amphipoda, İsopoda, Plecoptera, Ephemeroptera, Hirudinida, Coleoptera, Haplotaxida, Diptera, Tricoptera, Lumbriculida, Tricladida takımlarına ve Gastropoda sınıfına ait toplam 19 takson belirlenmiştir. Belirlenen organizma gruplarının % 63,38'ini Amphipoda, % 24,58'ini Gastropoda, % 4,03'ünü Ephemeroptera, % 2,44'ünü İsopoda, % 2,39'unu Hirudinida, % 1,4'ünü Plecoptera, % 0,74'ünü Tricoptera, % 0,62'sini Coleoptera, % 0,24'ünü Haplotaxida, % 0,13'ünü Diptera, % 0,03'ünü Lumbriculida, % 0,01'ini Tricladida takımı oluşturmaktadır. Toplanan bentik makroinvertebrat örnekleri tür veya cins seviyesinde teşhis edilerek bunların sıklık, baskınlık ve benzerlik analizleri yapılmıştır. Törbüzek Çayı'nda araştırma süresince % 100 sıklık oranına sahip olan türler: Gammarus sp. I. ve II. istasyonda, Pseudamnicola merali ve Hirudo sp. II. istasyonda, Perla sp. ve Baetis sp. I. istasyonda rastlanmıştır. İstasyonlara göre en baskın olan tür yine Gammarus sp. olup I. istasyonda % 66,58, II. istasyonda % 52,35, III. istasyonda % 72,17 baskınlık oranlarına sahiptir. Benzerlik analizi sonuçlarına göre en benzer istasyonlar 0,75 benzerlik derecesiyle II. ve III. istasyon olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between May 2015 and April 2016 to determine the benthic macroinvertebrate fauna of Törbüzek Stream (Kahramanmaraş-Göksun). The samples of macrobentic fauna from the three station was determined every month with kick-net. From the research area, 19 taxa were determined belong to Amphipoda, Isopoda, Plecoptera, Ephemeroptera, Hirudinida, Coleoptera, Haplotaxida, Diptera, Tricoptera, Lumbriculida, Tricladida and Gastropoda class. The percentage of the determined organizms as follows: 63,38% Amphipoda, 24,58% Gastropoda, 4,03% Ephemeroptera, 2,44% Isopoda, 2,39% Hirudinida, 1,4% Plecoptera, 0,74% Tricoptera, 0,62% Coleoptera, 0,24% Haplotaxida, 0,13% Diptera, 0,03% Lumbriculida, 0,01% Tricladida. Collected benthic macroinvertebrate specimens were identified at species or genus level and their frequency, dominance and similarity analyzes were evaulated. During the study period species with 100% frequency rate from Törbüzek Stream were determined as Gammarus sp. from I. and II. station, Pseudamnicola merali and Hirudo sp. From II. station, Perla sp. and Baetis sp. From I. station. According to the stations, the most dominant species is Gammarus sp. and it has 66,58% prepanderance rate in the first station, 52,35% in the second station and 72,17% in the third station. According to the results of similarity analysis, the most similar stations are second and third stations with 0,75 degree of similarity rate.