Diyabetik anne bebeklerinde kordon kanı insülin like growth factor-1 düzeyi ile doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirilen kardiyak işlevler arasındaki ilişki
The relationship between insulin like growth factor-1 levels and cardiac functions evaluated by tissue doppler echocardiography in infants of diabetic mothers
- Tez No: 521158
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BOZAYKUT, PROF. DR. TANER YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Diyabetik Anne Bebeklerinde (DAB) serum insülin like growth faktör (İGF-1) düzeyinin bozulmuş kardiyak işlevlerle ilişkili olabileceği ve bu işlev bozukluklarının doku Doppler ekokardiyografi (TDİ) ile saptanabileceğine dair kanıtlar mevcuttur. Çalışmamızda DAB'ların kordon kanı serum İGF-1 düzeyi ile TDİ ile incelenen kardiyak işlevleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Otuz-iki DAB ve 22 sağlıklı anne bebeği çalışmaya dahil edildi. Anne ve bebeğe ait demografik ve klinik bulgular kaydedilip doğumu takiben 3 ml kordon kanı örneği alındı. Solid faz kemiluminesans immünometrik yöntem (Immulite 2000, Siemens, USA) kullanılarak kord serum İGF-1 düzeyi tayin edildi. Doğum sonrası 24-72. saatler arasında ekokardiyografi ile M-Mod ve TDİ görüntülemeleri yapılarak sistolik ve diyastolik işlev parametreleri hesaplandı. İstatistiksel analizde sürekli değişkenler için Mann Whitney-U Testi ve Spearman korelasyon testi, kategorik değişkenler içinse ki-Kare testi kullanıldı. Bulgular Anne yaşı, anne kilosu ve doğum ağırlığı dışında iki grubun demografik ve klinik özellikleri benzerdi. Doğum kilosu ortanca değeri DAB grubunda 3720 gr, kontrol grubunda ise 3250 gr (p=0,004) idi. DAB'ların kordon kanı İGF-1 düzeyi (ortanca değer: 61,1 ng/ml) kontrol grubuna göre (ortanca değer: 42,4 ng/ml) yüksekti (p=0,000). TDİ incelemesinde LV e' (DAB: 5 cm/sn, Kontrol: 7 cm/sn, p= 0,016), LV a' (DAB: 7 cm/sn, Kontrol: 5 cm/sn, p= 0,003), LV e'/a' (DAB: %0,83, Kontrol: %1,28, p= 0,000) ve LV Tei indeksi (DAB: 0,57, Kontrol: 0,46 p= 0,023) ölçümleri arasında DAB'larda sol ventrikül diyastolik işlev bozukluğunu işaret eden anlamlı fark saptandı. DAB'ların kordon kanı İGF-1 düzeyi ile M-Mod EKO incelemesindeki İVS ve LVPW ölçümleri arasında zayıf korelasyon ve TDİ incelemesindeki LV e' ve LV e'/a' ölçümleri arasında zayıf ters korelasyon saptandı (İVS, r=0,357, p=0,008; LVPW, r=0,289, p=0,034; LV e', r=-0,297, p=0,029; LV e'/a' r=-0,031, p=0,014). Sonuç Diyabetik anne bebeklerinde yüksek kord serum İGF-1 düzeyi ve diyastolik işlev bozukluğuna işaret eden TDİ bulguları izlendi. DAB'larda kordon kanı İGF-1 düzeyi ile M-Mod görüntülemedeki İVS ve LVPW parametreleri arasında zayıf korelasyon, TDİ görüntülemedeki LV e' ve LV e'/a' parametreleri arasında ise zayıf ters korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim Elevated serum insulin-like growth factor (IGF-1) levels may be associated with the impaired cardiac function in the infants of diabetic mothers (IDMs), and disturbed cardiac dysfunctions of IDMs can be detected by Tissue Doppler Imaging echocardiography (TDI). This study aims to investigate the relationship between cord blood serum IGF-1 levels and cardiac parameters obtained by TDI in IDMs Materials and Methods Thirty-two consecutive IDMs and 22 healthy mother-infants were included. Three mL cord blood samples were taken, and demographic and clinical findings of the mothers and babies were recorded within the first thirty minutes after birth. The cord serum IGF-1 levels were determined by a solid phase chemiluminescent immunometric assay (Immulite 2000, Siemens, USA). TDI and M-mode echocardiography were performed, and systolic and diastolic function parameters were calculated within 24-72 hours after birth. For statistical analysis, Mann Whitney-U and Spearman correlation tests were used for continuous variables, and Chi-Square test was used for categorical variables. Results The demographic and clinical characteristics of both groups were similar except maternal age, maternal weight and birth weight. The median birth weight was 3720 gr in the IDMs group and 3250 gr in the control group (p = 0.004). The cord blood IGF-1 level (median: 61.1 ng / mL) of IDMs was higher than the control group (median: 42.4 ng / mL) (p=0,000). There was a statistically significant difference between the LV e ' (IDMs: 5 cm/sec, Control: 7 cm/sec, p= 0.016), LV a' (IDMs: 7 cm/sec, Control: 5 cm/sec, p= 0.003), LV e '/ a' (IDMs: 0.83%, Control: 1.28%, p= 0.000) and LV Tei index (IDMs: 0.57, Control: 0.46 p= 0.023) measurements in the two groups of TDI examination which indicating left ventricular diastolic dysfunction in IDMs.There was a positive correlation between the cord blood serum IGF-1 levels of IDMs and M-Mode echocardiography IVS and LVPW measurements and a negative correlation between IGF-1 levels and TDİ LV e 'and LV e' / a ' measurements. (IVS, r=0,357, p=0,008; LVPW, r=0,289, p=0,034; LV e', r=-0,297, p=0,029; LV e'/a' r=-0,031, p=0,014) Conclusion Elevated levels of cord blood serum IGF-1 and impaired diastolic function findings on TDI were detected in IDMs. A weak correlation between the cord blood IGF-1 levels and the IVS and LVPW measurements and a negatively weak correlation between cord blood IGF-1 and LV e 'and LV e' / a ' parameters were observed.