Uyku kalitesi ve uyku süresinin koroner arter hastalığı ile olası ilişkisi
The possible relationship between sleep quality and sleep duration with coronary artery disease
  1. Tez No: 521165
  2. Yazar: MUAZ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kardiyovasküler sistem hastalıkları (KVSH) başlıca ölüm sebebidir. Literatürde uyku süresinin ve uyku kalitesinin hem koroner arter hastalığı (KAH) hem de KAH risk faktörlerinden olan diyabetes mellitus (DM), hipertansiyon (HT), hiperlipidemi (HL), obezite gibi hastalıklarla ilişkili olduğuna dair pek çok araştırma mevcuttur. Dolayısıyla toplam uyku süresinin normal sınırlarda tutulması ve uyku kalitesinin arttırılması ile tüm dünyada ve ülkemizde başlıca ölüm sebebi olan KVSH ve ilişkili durumların morbidite ve mortalite oranları düşürülebilir. Amaç: Bu çalışma ile bir üçüncü basamak kardiyoloji kliniğine ve koroner yoğun bakım ünitesine KAH tanısı ile yatan hastalar ile genel toplumdan KAH olmayan bireyler arasında uyku süresi ve uyku kalitesi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu gözlemsel, tanımlayıcı çalışmaya 1 Ocak 2018 – 31 Mart 2018 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) kardiyoloji kliniğine ve koroner yoğun bakım ünitesine KAH tanısı ile yatan 150 hasta ile genel toplumdan KAH olmayan 150 kişi dahil edildi. Çalışmaya 18 yaş altı kişilerle, uyku apne sendromu tanısı veya uyku bozukluğuna yol açan diğer önemli tıbbi nedenleri olanlar dahil edilmedi. Hastaların ve kontrol grubuna katılanların bilgilendirilmiş yazılı onamları alındı. Çalışmaya katılan hastalara ve kontrol grubuna sosyodemografik özelliklerden ve Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeğinden (PUKÖ) oluşan bir anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. PUKÖ'deki sorulara verilen yanıtlar ile Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PSQI) ve toplam uyku süresi tespit edildi. PSQI >5 olanların düşük uyku kalitesine sahip oldukları ve günlük toplam uyku süreleri
Özet (Çeviri)
Introduction: Cardiovascular system diseases (CVSD) are the leading cause of death in our country as well as all around the world. There are many studies in the literature stating that sleep duration and sleep quality are related both to coronary artery disease (CAD) and to CAD risk factors such as diabetes mellitus (DM), hypertension (HT), hyperlipidemia (HL), obesity. Therefore, by keeping total sleep duration within normal limits and increasing the quality of sleep, the morbidity and mortality rates of CVSD and related conditions, which are the leading causes of death in the world and in our country, can be reduced. Objective: In this study it was aimed to determine whether there is a statistically significant difference of sleep duration and sleep quality between non-CAD individuals from general population and patients admitted in a third stage cardiology clinic and coronary intensive care unit with a diagnosis of CAD. Materials and Methods: This observational, descriptive study was carried out between January 1, 2018 and March 31, 2018 with 150 non-CAD people from general population, and 150 patients with CAD diagnosis admitted in the cardiology clinic and coronary intensive care unit of İstanbul Bağcılar Health Application and Research Center (SUAM) of the T.R. Ministry of Health, University of Health Sciences (SBU). People under 18 years of age and those with sleep apnea syndrome, or other significant medical conditions leading to sleep disturbance were excluded from the study. Written informed consent was obtained from the patients and the control group participants. A questionnaire of socio-demographic characteristics and of the Pittsburgh Sleep Quality Scale (PSQS) was applied to the participating patients and control group by face-to-face interview method. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and total sleep duration were determined according to the responses to the questions in the PSQS. Patients with PSQI> 5 were found to have low sleep quality and those with a daily total sleep time of