Görsel algı ve tasarım kriterlerinin mekan olgusuna etkisi
Impact of visual perception and design criteria on spatial features
- Tez No: 521164
- Danışmanlar: DOÇ. CEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
İnsan varoluşundan bu yana en temel gereksinimlerinden biri olan barınma ihtiyacı için kendine ortam oluşturma ihtiyacı duymuştur. Bu ihtiyaç Korunma, korku, güvenlik, karmaşadan uzak olma, emniyet, aidiyet ve istikrar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Mağaralar ilk olarak korunma amaçlı yerleşim tercihi olsa da, zaman içinde burada yaşayan insanların iç mekanda düzenlemeler yaptığı görülmüştür. İnsanlığın gelişimiyle birlikte mekanlardan kullanıcıların fizyolojik, psikolojik ve toplumsal gereksinimleri karşılaması beklenmiştir. Gereksinimleri karşılayabilmek için insanın doğasını tanımak ve ihtiyaçlarını iyi analiz etmek gereklidir. Mekan ihtiyaçları; insanın insanla, nesneyle ve çevresiyle olan etkileşimi, algı ilişkisi sonucu belirlenir. Görme duyusu ile gelişen bu ilişkiyi dokunma, işitme ve koklama duyuları takip eder ve mekan algısına etki eder. Sanat eserini, göz ve beyin koordinasyonu sonucu olarak mimari, heykel ya da resim ayırt etmeksizin bir bütün olarak kavrarız. Eserleri kavramakta zorluk çekmemizin nedeni bütünü meydana getiren elemanların düzenlenmesindeki bozukluklardan kaynaklanır. Bütünlüğü sağlayabilmek adına elemanların birbirleri ve kendisiyle olan uyumu estetik, amaca uygunluk gibi değerler tasarım esnasında dikkate alınmalıdır. Böylelikle dengeli bir mekan oluşturulabilir. Mekanı oluştururken, bir düşünceyi gerçekleştirmek için fikrimizi bilgi ve birikimlerimizle harmanlar, konuyla ilgili araştırmaları yaratıcılığımızla birleştiririz. Tasarım süreci, eskiz çalışmalarının kağıda aktarılmasıyla tamamlanır. Yaratıcılığın temeli; alışılmış ve dikte edilmiş fikirleri kırmak, yeni bir bakış açısı geliştirmek, ve farklı çözümler ortaya koymaktan geçer. Ancak tüm bunları yaparken antropometrik ve psikolojik olarak etkileşime girecek olan insan faktörünü atlamak en büyük hata olacaktır. Görsel algı ve mekan kompozisyonunu oluşturabilmek için tasarım kriterlerini bilmek ve bunları doğru olarak kullanabilmek mekanın hizmet amacı düzenlenmesi haricinde psikolojik, ergonomik ve görsel ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Tezin isim başlığının ''Görsel Algı ve Tasarım Kriterlerinin Mekan Olgusuna Etkisi'' olarak belirlenmesi Tez Danışmanım Doç Dr. Cem DOĞAN'ın ''Mekanın Sihirbazlarıyız'' sözünden geçmektedir. Bu başlıktan da anlaşıldığı üzere tezde; mekanda doğru etkiyi sağlayabilmek adına yapılması gerekenin tasarım kriterlerini, algı ile yorumlamaktan geçmekte olduğu aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the beginning of their existence, human beings had the necessity of creating living environments for the fundamental need of sheltering. This need comes with the requirements of protection, fear, security, isolation, safety, stability and commitment. Although the first people took shelter in caves for the need of protection, it is observed that they have changed the interiors in time. Because with the progress of humanity living spaces have been expected to cover the changing physical, psychological and social requirements. In order to fulfill these requirements it is important to know and analyze human nature. The conditions of the space has been determined by the interactions between people, objects and environment as well as perception. Perception starts with visual sense. The senses of smelling, hearing and touching also effect understanding of the space.. The eye grasps a meaningful whole perceiving the space. The eye grasps a perceptual unity in the space. There would be difficulties in the perception if there is no balance and integrity between the elements that form the whole. Therefore the elements must be planned and applied well according to aesthetics and the necessities of the space consistent with the environment and each other in order to create a balanced integrity. During the creation of the space, the ideas in the mind are converted into a design with the addition of research, creativity and sketches. The basis of creativity is to step out of existing lines and forms and break the imposing ideas by coming up with a new way of thinking and presenting new solutions. However, during this process it is really crucial to pay attention to the human factor and their physical and psychological interactions with the space. In order to form the visual perception and space composition it is important to know the designing criteria and apply them well not only to serve the purpose but also to fullfill the psychological, ergonomic and visual necessities. The title of this thesis“ Impact of visual perception and design criteria on spatial features”is coming from the words of my advisor Associate Professor Cem Doğan:“We are the magicians of the space”. As the title presents, this thesis defends that designing criteria must be blended with perception to provide the proper effect at the space.