Açık kalp ameliyatı olacak hastaların uyku kalitelerinin, kaygı durumlarının ve algıladıkları stres düzeylerinin incelenmesi
Investigation of sleep quality, anxiety and perceived stress the levels of patients who will have open heart surgery
  1. Tez No: 626028
  2. Yazar: ECE BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma açık kalp ameliyatı olacak hastaların uyku kalitelerinin, kaygı durumlarının ve algıladıkları stres düzeylerin incelenmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kalp-damar cerrahisi servislerine açık kalp ameliyatı olmak üzere yatışı yapılan hastalar, örneklemini ise 19 Mart- 5 Temmuz 2019 tarihleri arasında açık kalp ameliyatı olmak üzere yatışı yapılan örneklem seçim kriterlerini sağlayan, araştırmaya katılmaya gönüllü 257 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri“Hasta Tanıtım Formu”,“Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi”Ölçeği,“Ameliyata Özgü Kaygı Ölçeği”ve“Algılanan Stres Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup arası değerlendirmelerinde bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla grup arası değerlendirmelerinde tek yönlü varyans analizi ve Bonferroni düzeltmeli ikili değerlendirmeler kullanılmıştır. Nicel değişkenler arasındaki ilişki düzeyinin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a cross-sectional and descriptive manner in order to investigate the sleep quality, anxiety and perceived stress levels of patients undergoing open heart surgery. The scope of the research, patients who were hospitalized, including open heart surgery, for cardiovascular surgery services of Health Sciences University Istanbul Kartal Koşuyolu Higher Specialization Training and Research Hospital, the sample of the study consisted of 257 volunteer patients who met the selection criteria for open heart surgery between 19 March and 5 July in 2019. The data were collected by“Patient Identification Form”,“Pittsburg Sleep Quality Index Scale,”Surgery-Specific Anxiety Scale“and”Perceived Stress Scale". Descriptive statistical methods were used for the evaluation of the research data, independent sample test was used for the evaluation of variables with normal distribution between the two groups, one way variance analysis and Bonferroni corrected binary evaluations were used for the evaluation of more than two groups. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between quantitative variables.