Obez hastalarda akupunktur tedavisi öncesi ve sonrası serum leptin ve nesfatin-1 seviyelerindeki değişiklikler
Changes in the levels of the serum leptin and nesfatin-1 before and after acupuncture in obese diseases
  1. Tez No: 910985
  2. Yazar: TEVHİD AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Obezite pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada obez hastalarda akupunktur öncesi ve sonrası serum leptin ve nesfatin-1 düzeylerindeki değişiklikleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: : Terapötik önlemlere yönelik bir müdahale araştırması olan bu çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi'ne kilo verme amacıyla müracaat eden 18 yaş ve üzerinde, beden kitle indeksi (BKİ) ≥25.0 kg/m2 olan 90 kişide yapıldı. Çalışmaya katılanlar 30'ar kişilik üç gruba ayrıldı. İlk gruba akupunktur yaptıranlar, ikinci gruba diyet yapmak için başvuranlar, üçüncü gruba ise kilo verme amaçlı herhangi bir işlem yapılmadı. Akut koroner arter hastalığı(AKAH), diabetes mellitus, karaciğer ve böbrek yetmezliği, depresyon, anksiyete ve ağır psikotik bozuklukları, malignite, immün yetmezlik, obstrüktif uyku apnesi ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), gebeler ve çalışmaya katılmayı kabul etmeyenler araştırmaya dahil edilmedi. Araştırmanın öncesi ve sonrası olmak üzere iki defa serum leptin ve nesfatin-1 düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya katılanların 44'ü (%48,9) erkek, 46'sı (%51,1) kadındı. İlk ve ikinci başvuruda ölçülen leptin düzeyleri akupunktur ve diyet gruplarında azalırken; kontrol grubunda artmiştı (p=0.040, p=0,032). İlk ve ikinci başvuruda ölçülen nesfatin-1 düzeyleri akupunktur ve diyet gruplarında artarken; kontrol grubunda azalmıştı. (p=0,032, p=0,017).
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity causes many health problems and affects quality of life negatively. In this study, we aimed to investigate the changes in serum leptin and nesfatin-1 levels before and after acupuncture in obese patients. Materials and Methods: This study, which is an intervention research for therapeutic measures, was carried out in 90 people over the age of 18, body mass index (BMI) ≥25.0 kg/m2 whom applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Family Medicine Outpatient Clinic and Traditional and Complementary Medical Center for weight loss patients. Participants were divided into three groups of 30 patients. The first group included those who had acupuncture, the second group applied for dieting, and the third group did not take any action to lose weight. Acute coronary artery disease, diabetes mellitus, liver and kidney failure, depression, anxiety and severe psychotic disorders, malignancy, immunodeficiency, obstructive sleep apnea and chronic obstructive pulmonary disease (COPD), pregnant women and those who do not agree to participate in the study was not included. Serum leptin and nesfatin-1 levels were measured before and after the study. Results: Of the participants, 44 (48.9%) were male and 46 (51.1%) were female. Leptin levels measured at day 0 and 30 of the study decreased in acupuncture and diet groups; increased in the control group (p=0.040, p=0,032). Nesfatin-1 levels measured at day 0 and 30, increased in acupuncture and diet groups; the control group was decreased. ((p=0,032, p=0,017).