Enerji tesislerindeki döner ekipmanlara uygulanan koruyucu bakım ve kestirimci bakımın incelenmesi
Study of applied predictive maintenance and preventive maintenance for rotating equipments in energy facilities
- Tez No: 521170
 - Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Energy
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye genelinde artan enerji ihtiyacı sonucunda kimyasal maddeleri, doğal kaynakları ve alternatif enerji kaynaklarını kullanarak enerji üretimi hızla artmakta ve yayılmaktadır. Bu enerji tesislerinin üretim sürekliğinin sağlanması kazanılan tecrübeler sonucunda yapılmaktadır. Dünyada ve ülkemizde yer alan enerji tesislerinin ve bu enerji tesislerinin çalışabilirliğini sağlayan döner ekipmanlarının tanımları, tesislere ait görsel resimleri, ekipmanlara ait görsel resimler, grafikler ve hesaplama formüllerinin genel bilgileri yer almaktadır. Ayrıca bu tesislerde kullanılan döner ekipmanlara yapılan arızi bakım, koruyucu bakım ve kestirimci bakımın tanımları ve bakımlar arasında işçilik maliyetlerinin ve oluşan zaman yönünden maliyet hesaplamaların avantajları ve dezavantajları karşılaştırılarak incelenmiş ve yapmış olduğum çalışmamda bunu sizlere açıklamaktayım. Enerji tesislerinde yer alan döner ekipmanlara uygulanan koruyucu bakımların ve kestirimci bakımların zamanında yapılmasının önemine dikkat çekilmektir. Böylece Arızi bakımların önüne geçmek, işletmelerin çalışabilirliğini sürekli kılabilmesine olanak sağlamaktadır. Tüm bunların sonucu olarak tesis karının artması ve olası tesis güvensizliğini ortadan kaldırmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of increasing energy demand in Turkey by using chemicals, natural resources and alternative energy sources; energy production is rapidly growing and spreading. Achieving the production continuity of these power plants is the result of the experience gained. This study includes descriptions of power plants located in the world and in our country and the rotating equipment that makes these power plants work, visual images of the facilities, visual images of the equipment, graphics and general information about the calculation formulas. I would also like to explain that the definitions of maintenance types (preventive and predictive maintenance) which is compared between in terms of advantages and disadvantages of labor costs and time cost calculations for the rotating equipment used in these plants. It is emphasized that the importance of the timely execution of preventive and predictive maintenance applied to the rotating equipments located in the energy facilities. In this way, avoiding accidental/corrective maintenance allows the operators to maintain their operability permanently. As a consequence of all this, the increase of the plant profit and the possible instability of the plant are being removed.