The impact of macroeconomic variables on Turkish real estate investment trusts (T-reits)
Makroekonomik değişkenlerin Türk gayrimenkul yatırım ortaklıklarına etkisi
  1. Tez No: 521206
  2. Yazar: AYÇIL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE CEYLAN KARADAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yer alan gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO), diğer ülke GYO'ndan örnekler, GYO'ların genel özellikleri ve GYO'ların ekonomideki önemi açıklanmaktadır. Aynı zamanda tezin asıl amacı; makroekonomik değişkenlerin Türkiye'de yer alan GYO borsa endeksine etkisinin, ampirik analiz uygulanarak 2005:01 ve 2017:12 periyodu arasında, aylık bazda incelenmesidir. Makroekonomik değişkenler olarak; borsa endeksi, enflasyon, sanayi üretimi, döviz kuru oranı, faiz, tüketici güven endeksi kullanılmaktadır. Makroekonomik değişkenler ile Türkiye'de yer alan GYO borsa endeksi arasındaki kısa ve uzun vadeli olası ilişkiler VAR ve VECM ekonometrik modelleri kullanılarak araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates Turkish real estate investment trusts (T-REITs) system in comparison with those of other countries, explaining general properties of REITs and their importance in economy. We also employ empirical analyses in order to examine the impact of macroeconomic variables on T-REITs for the period between 2005:01 and 2017:12 on a monthly basis. Macroeconomic variables used in the study are stock exchange, inflation, industrial output, exchange rate, interest rate and consumer confidence. We use both VAR and VECM models in the study to infer about possible short and long-term relationships between macroeconomic variables and T-REITs.