Tiyatro – anlatı ilişkisi ve anlatıcının dönüşümü
Theatre-narrative relation and transformation of the narrator
  1. Tez No: 521207
  2. Yazar: ŞÜKRÜ VEYSEL ALANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİP MELİH KORUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma tarihte geriye gidip ilk oyuncudan bugünlere kadar evrimleşen oyuncu arasında bir yolculuk yapacaktır. Araştırma da ilk olarak anlatının bilim ve sanattaki yeri incelenecek ve temel anlamda anlatı, semiyotik, anlatıcı ve anlatı teorileri araştırılacaktır. Ayrıca bu araştırma sözün, dilin, metinlerin çözümlemesini bilimsel örnekler ve kuramlar üzerinden açıklamayı amaçlamaktadır. İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana anlatıcı her zaman/dönem dinleyicisiyle buluşmaktadır. Anlatıcı, ilerleyen süreç içinde bir çok farklı anlatı teknikleri denemiş, bu yönde kendini geliştirmiş ve biçimlendirmiştir. Bu araştırma anlatıcının/oyuncunun bu evrimleşme serüvenini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma içinde anlatının tiyatrodaki yeri esas alınarak araştırmalar yapılacaktır. Araştırmada ilk olarak anlatıcının farklı kimlik ve biçimlerinden biri olan tiyatroda anlatıyla beraber anlatıcının yeri incelenecek ve böylelikle tiyatronun vazgeçilmez unsurlarından biri olan oyuncunun çağdaş tiyatrodaki yeri belirlenmeye çalışılacaktır. Diğer bir açıdan, tiyatro disiplinindeki oyuncunun fenomenolojisini anlama yaklaşımında bulunurken; oyuncu bir hikâye anlatıcısı olarak da ele alınmalı mı sorusunu cevaplamaya çalışacaktır. Bu araştırma günümüzde ve ülkemizde örneklerine sıkça rastladığımız anlatı tiyatrosu oyunları için akademik bir araştırma kaynağı olmayı ve bu yolda eser üretmek isteyenlere (oyuncusuna, yönetmenine ve yazarına) rehber olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research will go back in history and make a journey from the first actor to the actor today that had evolved since then. Firstly, narrative's place in science and arts will be examined and the core concepts of narrative, semiotics, narrator and narrative theories will be studied. Additionally, this reseach aims to explain the analysis of word, language and text through scientific examples and theories. Since the beginning of the human history there is a narrator in every period that found its audience. Through time, the narrator has improved and formed itself trying many different methods of narration. This study aims to discover this journey of evolution of the narrator/actor. This study will be carried out with narrative in theatre taken as basis. Firstly, as one of the many identities and forms of narrator in general, the place of narrator in theatre will be examined in accordance to the narration and thereby an attempt to determine the position of the actor in contemporary theatre will be made. Also, while attempting to understand the phenomonology of the actor in theatre discipline; an answer to the question whether an actor should be considered a storyteller or not will be searched. This research aims to be both an academic resource for the narrative theatre shows that are common today and in our country, and a guide to those (actors, directors, playwrights) who wish to produce works in this genre.