Dynamic relationship between macroeconomic variables and returns on Turkish real estate investment trusts
Türkiye?deki gayrimenkul yatırım ortaklıkları getirileri ve makroekonomik faktörler arasındaki dinamik ilişkiler
  1. Tez No: 319526
  2. Yazar: FETHİYE EZGİ KIRDÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖNDER, DOÇ. DR. SÜHEYLA ÖZYILDIRIM, PROF. NURAY GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde Türkiye'deki gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GMYO) getirileri ve makroekonomik faktörler arasındaki dinamik ilişki Ocak 2000 ? Aralık 2011 dönemi için araştırılmıştır. Piyasa getirisi, sanayi üretimi, enflasyon, beklenmedik enflasyon, gecelik faiz oranı, vade primi ve iflas risk primi, makroekonomik faktörler olarak kullanılmıştır. GMYO getirileri ve makroekonomik faktörler arasındaki geri bildirimli ilişkiyi yakalayabilmek için, sınırlandırılmamış vektör otoregresif model, varyans dağılımı ve genelleştirilmiş etki-tepki fonksiyonları kullanılmıştır. Varyans dağılımı analizlerinin sonuçları makroekonomik faktörlerin GMYO getirilerinin varyansının yaklaşık olarak yarısını açıkladığı bulunmuştur. Kriz dönemini içermeyen Aralık 2002 ? Aralık 2011 zaman aralığında ise, bu oran %63'e yükselmektedir. GMYO getirilerindeki değişkenliği açıklayan tek başına baskın bir faktör görülmemekle birlikte, sanayi üretimi, enflasyon, piyasa getirileri ve faiz oranlarının vade priminin önemli rol oynadığı bulunmuştur. Etki-tepki analizi sonuçlarına göre, GMYO getirileri, piyasa getirileri ve iflas risk primindeki beklenmedik şoklara pozitif, gecelik faiz oranları ve vade primindeki şoklara ise negatif yönde tepki vermektedir. Bununla birlikte, enflasyon, beklenmedik enflasyon ve sanayi üretimi değişkenlerine uygulanan şokların GMYO getirileri üzerinde anlamlı bir etkisi gözlenmemiştir. GMYO'ların ana hissedarlarının içinde bulundukları sektörün, bankacılık veya inşaat, GMYO getirileri ve makroekonomik faktörler arasındaki ilişkiyi etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the dynamic relationship between the returns on Turkish real estate investment trusts (REITs) and macroeconomic variables for the period between 2000 and 2011. Market returns, industrial production, inflation, unexpected inflation, overnight interest rate, term premium, and default risk premium are used as macroeconomic variables in the analysis. The models are estimated for the whole period, January 2000 ? December 2011 as well as for the subperiod excluding the 2000-2001 crisis. Unrestricted vector autoregressive model, variance decomposition and generalized impulse response techniques are employed to capture the feedback mechanism between macroeconomic variables and REIT returns. The results of the variance decomposition analysis show that macroeconomic variables explain almost half of the total variation in REIT returns for the whole sample period. This proportion increases to 63% when the crisis period is eliminated. Although there is not a dominant factor, industrial production, inflation, market returns and term structure are found to be important variables to explain the variability of REIT returns. Generalized impulse response analysis shows that unexpected shocks in the stock market and default risk premium have positive impact on Turkish REIT returns whereas unexpected shocks on overnight interest rate and term premium have negative effect. However, shocks to inflation and industrial production are not found to have significant impact on REIT returns. Some differences among REITs are observed depending on whether the major shareholder of the REIT is a bank or a construction company.