Kayseri-Sarız ilçe ve köylerinde yaşayan Avşar/Afşarların dini inanç, gelenek ve göreneklerinin dinler tarihi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of beliefs, customs and traditions of Avşar/Afşar living in the Kayseri-Sarız town and villages in terms of the history of religions
- Tez No: 521214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ADIBELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Oğuz Türklerinin önemli bir boyu olan Avşarların, Kayseri'ye bağlı olan Sarız ilçesinde ve köylerindeki gelenek, görenek ve inançları dinler tarihi açısından değerlendirilerek ele alınmıştır. Bu çalışmada günümüzdeki inançlar, törenler ve diğer günlük uygulamalar, geçmişteki kaynaklarla karşılaştırılarak çözümlemeler ve bireşimler yapılmıştır. Çalışma yapılırken alanında uzmanlaşmış olan yazarların kaynaklarından yararlanılmış ve ayrıca alana inilerek yöre halkı ile görüşmeler yapılmış, bilgiler özgün olarak kayıt altına alınmıştır. Öncelikle toplanılan veriler yazılı kaynaklarda var olan bilgilerle karşılaştırılmış; ikinci olarak da elde edilen belge, bulgu ve anlatılar diğer Oğuz boyları ve Türk topluluklarının gelenek, görenek ve inanışları ile karşılaştırılıp yorumlanmıştır. Bilindiği gibi Türkler Müslüman olduktan sonra da merkezinde Gök Tanrının yer aldığı Gök Tanrı dini/Tanrıcılık diye adlandırılan bu dine ait inanç ve uygulamaları sürdürmüşlerdir. İşte biz bu çalışmamızda dinler tarihi araştırmalarında kullanılan betimleyici ve dil bilimci yöntemleri uyguladık. Ayrıca genelden özele inerek hem İslam öncesi hem de İslam sonrası yaşayan gelenek, görenek, inanış ve uygulamaları ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study, the traditions, customs and beliefs of the Avşars, of Sarız and the villaged of Kayseri in the town, who are an important member of the Oghuz Turks, were handled by evaluating in terms of the history of religions. In this study, analyzes and syntheses were made by comparing today's beliefs, ceremonies daily practitises with sources in the past. During the study, the sources of the authors who are specialized in their field were used and also interview were made with the local people to forms on the field and the information was recorded orginally. Firstly, the collected data were compared with the available information in the written sources. Secondly, the documents, findings and explanations obtained are compared and interpreted with the traditions, beliefs and beliefs of the other Oghuz societies and Turkish communities. As it is known, after the Turks became Muslims, they continued their beliefs and practices belonging to this religious, which is called as the Heavenly God religion/godliness, where the god of God is in the center. In this study, we have tried to apply the descriptive and linguistic methods used in the history of religions researches and also to reveal, the traditions, customs, beliefs and practices that exist both before Islam and after Islam with the method of from general to the specific.