Ziya Gökalp sosyolojisi
Sociology of Ziya Gökalp
  1. Tez No: 521219
  2. Yazar: FATMA GÜL MART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gökalp Osmanlı İmparatorluğunun yıkılmaya başladığı zor ve karmaşık bir dönemde yaşamıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda ve yeni devletin ilkelerinin oluşmasında Gökalp'in etkisi büyüktür. Gökalp ulus devletin önemli özelliklerinden laikliğin toplumsal açıklamalarının yapılması, kadın haklarının gündeme getirilmesi, eğitim kurumlarındaki ikiliğin giderilmesi gibi bir çok alanda öncü olmuştur. Gökalp siyasi hayata aktif katılımı ve İttihat ve Terakki Cemiyeti ile olan bağları sayesinde toplum projesinin bir kısmını gerçekleştirme imkanı da bulmuştur. Biz de bu araştırmamız da Gökalp'in sosyolojik düşüncesini ve bu düşünce çerçevesinde kurmaya çalıştığı toplum projesini incelemeye çalıştık. Öncelikle, Gökalp'in siyaset anlayışı, dine ve fıkıh usulüne getirdiği yeni bakış açısı ve buna karşı yapılan eleştirileri ele aldık. Daha sonra Gökalp'in modern toplum için uygun gördüğü aile, dil, eğitim, ekonomi ve ahlak kurumlarının nasıllığını incelemeye çalıştık. Bu incelmelerimizde Gökalp'in kullandığı hars, medeniyet, örf, mefkure gibi kavramlardan yararlandık.
Özet (Çeviri)
Gokalp lived in a difficult and a complicated period of time when the Ottoman Empire began to collapse. Gokalp's influence in the formation of the new government's policies and the establishment of the Republic of Turkey is great. Gokalp has been a pioneer in many aspects such as making social explanations of secularism, which is an important features of nation state, introducing women's rights, eliminating duplication of educational institutions. Gokalp also had the opportunity to apply a part of his community project through his active involvement in political life and his ties with the Ittihad ve Terakki Party. We tried to investigate Gokalp's sociological thought and his community project he tried to establish within this thought. First, we discussed Gokalp's new perspective on politics, religion, and fıkh, and criticisms against his thoughts. Later, we tried to examine the nature of the family, language, education, economy and morality institutions that Gökalp finds appropriate for modern society. In this research we have also benefited from concepts such as hars, civilization, customs, and mefkure that Gökalp used in his sociological thought.