Traffic locus of control and driver coping styles: The moderating role of dispositional affect
Trafikte kontrol odağı ve sürücülerin stresle baş etme stilleri: Pozitif-negatif duygu durumun düzenleyici rolü
- Tez No: 521220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, sürücülerin trafikte stresle başa çıkma stilleri ile trafikteki kontrol odağı özelliği arasındaki ve pozitif-negatif duygu durumunun bu ilişki üzerindeki düzenleyici etkisini incelemektedir. Sonuçlar gösteriyor ki, pozitif duygu durumu ile yüzleşmeci başa çıkma stili arasında anlamlı ilişki vardır. Bunun yanında, negatif duygu durumu düşük olan kişilerde, benlik kontrol odağı arttıkça görev odaklı başa çıkma stili daha çok kullandıkları görülmüştür. Son olarak, negatif duygu durumu düşük olanlar kişilerde, kader kontrol odağı yükseldikçe sürücülerin duygu odaklı başa çıkma stilini daha çok kullandıkları görülmüştür. Sonuçların tartışması, çalışmanın önemli noktaları ve gelecek çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between traffic locus of control, driver coping styles and the moderating role of dispositional affect on this relationship. The results showed that drivers who are more enthusiastic, more active reported that they have more adopted confrontive coping style in a stressful situation. Negative affect was found to be the only moderator in two relationships; the relationship between self locus of control and task-focused coping and the relationship between fate locus of control and emotion-focused coping. The findings, critical remarks of the study and suggestions for future studies were discussed.