Bir üniversite hastanesinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi ve buna etki eden faktörler
Determination of burnout levels of academic staffs, research asistants and nurses in a university hospital and factors affecting it
- Tez No: 521261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEMRA DEMİR AKCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada üniversite hastanesinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tükenmişliğe ait alt faktörlerin, tükenmişliğe etki eden sosyo-demografik özelliklerin, işin yapısına ilişkin özelliklerin ve çalışma ortamına ilişkin özelliklerin personellerin yaşamış olduğu tükenmişliği ne düzeyde etkilediği araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Ağustos - Kasım 2017 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul eden 300 kişiye Maslach tükenmişlik ölçeği ile sosyo-demografik veri formu uygulanmıştır. İstatistiksel analiz SPSS 19.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan 300 kişinin 185'i kadın (% 61.7), 115'i erkekti (% 38.3). Katılımcılar 19-57 yaş aralığında olup yaş ortalamaları 31.83 (SD=6.941) olarak saptanmıştır. Araştırmaya katılanların yaş, cinsiyet, meslek, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, sosyal etkinliklere katılma düzeyi, yalnız yaşama durumu, mesleki çalışma süresi, çalıştığı kurumdan memnun olma durumu, günlük çalışma süreleri, meslektaşlarından destek görme durumu, alınan ücretin yeterliliği durumu ve kurumda yükselme olanaklarının varlığı durumu değişkenlerinde tükenmişlik seviyeleri açısından anlamlı bir fark elde edilirken; çalışılan branş, idari görev yapma durumu, sıklıkla görev yapılan yer (poliklinik/servis), sigara ve alkol kullanımı değişkenlerinde bilimsel açıdan anlamlı sonuç tespit edilememiştir (p>0.05). Sonuç: Sağlık çalışanlarında tükenmişlik sendromunun önemli bir sorun olduğu bilinmektedir. Araştırma sonucumuza göre katılımcıların yaş, cinsiyet, medeni durum, meslek, mesleki memnuniyet, işyeri, iş arkadaşları ve amirlerinden memnun olma durumu, mesleki tecrübe, sosyal etkinliklere katılım durumları tükenmişlik düzeylerini anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Araştırma sonuçlarımız konu ile ilgili mevcut bilimsel literatürü destekler niteliktedir. Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve tükenmişlik puanlarının aşağıya çekilmesi hem sağlık çalışanları hem de sağlık hizmeti görenler açısından fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, academic staff, research assistants and nurses working aimed to determine the burnout levels in the university hospital. Aim of this study is to identify research to what level it affects the sub-factors of burnout, the socio-demographic characteristics affecting the burnout, the characteristics of the work structure and the characteristics of the working environment affected experienced by the personnel. Method: The Maslach burnout scale and the socio-demographic data form were applied to 300 people who agreed to participate in the research between August-November 2017 at the Health Application and Research Center of Zonguldak Bulent Ecevit University. Statistical analysis was performed by the SPSS 19.0 program. Findings: Of the 300 participants who participated in the study, 185 (% 61.7) were female and 115 were male (% 38.3). Participants were between 19-57 years of age and their average age was 31.83 (SD=6.941). Those who participated in this study were achieve to difference in burnout levels among the age, gender, profession, marital status, having a child, frequency of participation in social activity, living alone, duration of working period, satisfaction with the workplace, daily working time, collegiality, sufficiency of salaries and the possibility of being able to move to upper position in the institution However, there were no statistically significant results in terms of the with working area, administrative duties, frequent place of work (policlinic / service), use of variable the smoking and alcohol (p> 0.05). Results:It is known that burnout syndrome is a serious problem in health professional. According to our research results, participants' age, gender, marital status, profession, professional satisfaction, with workplace, colleagues and superiors, professional experience and participation in social activities significantly affects burnout levels. Our research results support existing scientific literature with the subject. Improving working conditions of health professional and lower burnout scores will be beneficial for both health professional and receiving health care.