Okul-sanayi eğitim işbirliği programında öğretim gören mesleki ve teknik lise öğrencilerinin mesleki bilgi ve beceri kazanımlarının ölçümü
  1. Tez No: 521270
  2. Yazar: UFUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Uluslararası rekabette güç kazanmak için ekonomide güçlü ve yapısal bir değişime ihtiyaç duyulmaktadır. Bu değişim için bilim ve teknoloji temelli yapılandırmaya gidilmelidir. Bu hedefe ulaşabilmenin en önemli ön koşullarından biri, teknolojiyi kullanacak bilgi ve beceriye sahip vasıflı işgücüdür. Bu tez çalışmamızda mesleki ve teknik eğitimde mesleki eğitim programı ile okul-işletme eğitim işbirliğinde içerisindeki eğitim programları karşılaştırılmıştır. Bu araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenim gören ve mesleki uygulama eğitimlerini işletmelerde gerçekleştiren öğrencilerin bu uygulamalar hakkındaki görüş ve düşüncelerini almak amacıyla anket formu hazırlanmıştır. Günümüzde meslekî ve teknik eğitimde mevcut mesleki eğitim programı yeterli bilgi ve beceriye sahip kalifiye meslek elemanı yetiştirilememektedir. Mesleki eğitimde yenilikçi adımlar süratli atılmalı, okul ve iş yerinin ortaklaşa görev, yetki ve sorumluluk alacağı, güncel bilgi teknolojilerini kullanan esnek bir eğitim sistemi kurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In order to gain international competitiveness, a strong and structural change is needed in the economy. For this change, science and technology based construction should be pursued. One of the most important prerequisites for achieving this goal is the skilled workforce with knowledge and skills to use the technology. This thesis provides vocational and vocational education and vocational training in vocational and technical education. Screening method in this research. Questionnaire form prepared by the students who have been educated and practiced by Şişli Vocational and Technical Anatolian High School has been prepared. Today, vocational and technical education in the vocational training program with sufficient knowledge and skills can not train qualified staff. Innovative steps should be taken quickly in vocational education and a flexible education system should be established that uses up-to-date information technology, in which schools and workplaces are jointly tasked, empowered and accountable.