Kurumsal yönetim ve aile şirketlerinde kurumsallaşma: Finansal performans analizi vaka çalışması
Principles of corporate governance and institutionalization of family owned firms
- Tez No: 521275
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küreselleşme olgusu ile birlikte dünyada coğrafi sınırlar ortadan kalkmış, firmalar dünyanın çeşitli piyasalarında ticaret yapabilir, borçlanabilir hale gelmiş, yatırımcılar ise zaman ve mekan kısıtlaması olmadan istedikleri piyasalarda yatırım yapabilir konuma gelmiştir. 1990'lı yıllarda Amerika'da Enron, Worldcom gibi büyük şirketlerin iflas etmesi ve bu iflasların arkasında yatan skandallar pek çok yatırımcıyı mağdur etmiş bunun yanı sıra piyasalara olan güvenin sarsılamasına neden olmuştur. Bu kapsamda gerek OECD, Dünya Bankası gibi kuruluşlar gerekse yerel yönetimler şirketlerin adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir yapıda kurulması ve bu çerçevede paydaşları ile olan ilişkilerini sürdürebilmesi adına pek çok ilkeyi/düzenlemeyi hayata geçirmiştir Kurumsal yönetim ilkeleri OECD tarafından 1999 yılında belirlenmiş ve dünya genelinde yatırımcılar, şirketler ve karar alıcılar açısından uluslararası bir referans kaynağı olarak kabul edilmiştir. OECD tarafından hazırlanan raporun önemli vurgularından biri“tek tip kıyafetin herkese uymayacağı”ve ülkelerin hukuki, ekonomik ve kültürel şartlarını dikkate alarak düzenlemeler yapmalarının gerekli olduğudur. Zira kurumsal yönetim ilkelerinin etkin bir şekilde uygulanması uygun yasal alt yapının yanında, uygun işletme sistemini ve yönetim kültürünü gerektirmektedir. Bu çalışma, Türk yönetim kültürünün özellikleri ve bu özelliklerin kurumsal yönetim mekanizmaları ve ilkelerin uygulanabilirliği üzerindeki etkilerini incelemekte, kurumsal yönetim anlayışının benimsenmesi ve ilkelerin uygulanmasının önündeki kültürel engelleri tanımlanmaktadır. Araştırmanın odak noktası ise aile şirketlerinde kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanabilirliği ve kurumsal yönetim mekanizmalarını hayata geçiren şirketlerin finansal performanslarının geleneksel aile şirketlerine göre daha iyi olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu kapsamda hemen hemen aynı dönemde faaliyete geçmiş, birisi halka açılmış ve kurumsal yönetim ilkelerini benimsemiş diğeri ise halka kapalı ve kurumsal yönetim ilkelerini benimsememiş olan, aynı sektörde faaliyet gösteren iki şirketin finansal performansları mali analiz tekniklerinden oran analizi yöntemiyle yıllar itibariyle ve sektör ortalamaları dikkate alınarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the globalization phenomenon, geographical borders have been lifted in the world, companies can trade in various markets of the world, become borrowable, and investors can invest in the markets they want without time and space constraints. In the 1990s, the bankruptcy of big companies like Enron, Worldcom, and the scandals behind these bankruptcies in America, caused many investors to suffer, as well as to shake up confidence in the marketplace. In this context, organizations such as the OECD, the World Bank, and local governments have had the illusion of establishing a fair, transparent, accountable structure and maintaining many principles / relationships in order to sustain their relationship with their stakeholders Corporate governance principles were set by the OECD in 1999 and are recognized as an international reference source for investors, companies and decision makers worldwide. One important highlight of the report prepared by the OECD is that“ one size doesn't fit all”and that they should make arrangements taking into account the legal, economic and cultural conditions of the countries. Because effective implementation of corporate governance principles requires appropriate legal system and management culture as well as proper legal infrastructure. This study examines the characteristics of Turkish management culture and the effects of these characteristics on the applicability of corporate governance mechanisms and principles, the adoption of corporate governance understanding and the cultural obstacles to the implementation of the principles. The focus of the research is to investigate the applicability of corporate governance principles in family companies and the financial performances of companies that have misunderstood corporate governance mechanisms as compared to traditional family companies. In this scope, the financial performances of the two companies operating in the same sector have been analyzed by means of the ratio analysis method of financial analysis techniques over the years and considering the sector averages which are operating in the same sector, which have been operating in almost the same period, one of which has been opened to the public and which adopted the corporate governance principles and the other has not adopted the public and corporate governance principles.