An analysis of BIM adoption in Turkish architectural, engineering and construction (AEC) industry
Türk mimarlık, mühendislik ve inşaat endüstrisinde yapı bilgi modellemesinin benimsenmesine yönelik bir analiz
  1. Tez No: 521287
  2. Yazar: MUHAMMED ENSAR ADEMCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE SELİN GÜNDEŞ GRESSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapı Bilgi Modelleme (BIM) kavramı, teknolojik gelişmeler sayesinde tüm dünyada giderek daha popüler hale gelirken, aynı zamanda benimsenmesi ve uygulanması ile ilgili birçok zorluğu da beraberinde getirmektedir. BIM'in benimsenmesi, BIM'in yaygınlaşması ve uygulama sorunlarının anlaşılması için önemli olan bir olgudur. BIM algısı ise kültürden kültüre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, BIM kavramını henüz kavramamış olan ülkelerde birçok uygulama zorluğu yaşandığı tahmin edilebilir, ancak kuruluşlar arası tamamen entegre ve işbirliği içinde çalışma tarzına sahip olan ülkelerde bile bazı zorluklar yaşanabilmektedir. Türk Mimari, Mühendislik ve İnşaat endüstrisinde, BIM algısını, uygulama problemlerini, BIM'in benimsenmesini ve kullanılmasına ilişkin mevcut gelişme ve önerileri ortaya koymak amacıyla, mimarlar, mühendisler, danışmanlar ve işverenlerden oluşan 905 inşaat endüstrisi profesyoneli ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın ayırt edici tarafı, BIM'in benimsenmesi için itici güçlerin hem BIM kullanıcıları hem de kullanıcı olmayanlar için ayrı ayrı sırayla tespit etmesidir. Sonuçlar, hem BIM kullanıcılarının hem de kullanmayanlar açısından, yetkin teknik personel eksikliği ve işverenlerin taleplerinin eksikliğinin BIM'in benimsenmesinde ve uygulanmasında farkedilen en önemli engeller olduğunu göstermektedir. Ancak, işbirliği eksikliği sadece BIM kullanıcıları tarafından oldukça önemli bir engel olarak vurgulanırken, BIM kullanmayanlar bu görüşe sadece orta derecede katılılmaktadır. Yetkin teknik personelin eksikliği söz konusu olduğunda, katılımcılar üniversitelerde BIM ile ilgili eğitim programlarının çoğalması yada kalitesinin arttırılması önerileri ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte, çalışanlar için şirketlerinin organize edeceği özel bir eğitimin olması gerekliliğini de vurgulanmıştır. Diğer taraftan, işverenlerin BIM kullanım talebi arttırmak amacı ile devlet kurumları, gerekli mevzuatların yürürlüğe girmesi ve ulusal BIM standartlarının hazırlanması yoluyla BIM'in kullanımını teşvik edebilir. Ayrıca, BIM'in kamu projelerinde zorunlu olarak kullanılması ve devlet kurumları desteğiyle endüstri profesyonellerine BIM konusunda yardımcı olmak amacıyla kurulmuş kuruluşların var olması endüstri profesyonelleri arasında BIM'in yaygınlaşmasını ve mevcut uygulama problemlerinin çözülmesini kolaylaştırabilir. Ayrıca, bu çalışmanın bulgularının, Türk Mimari, Mühendislik ve İnşaat endüstri profesyonellerinin bir çok açıdan BIM algılarının bir ölçüsünü oluşturması beklenmektedir ve bu bulguların endüstri profesyonellerinin BIM'in tam olarak benimsenmesine yönelik daha iyi stratejiler geliştirmeleri için kullanışlı bir rehber olabilir.
Özet (Çeviri)
While the concept of Building Information Modeling (BIM) is becoming increasingly popular all over the world due to technological improvements, it also brings along many difficulties associated with its adoption and implementation. BIM adoption is a phenomenon that is important for the dissemination of BIM and understanding of implementation barriers. BIM perceptions vary from culture to culture. There are many difficulties in countries that have yet to grasp BIM concept, but difficulties can occur even in countries that have been working with a fully integrated collaborative multidisciplinary work style. In order to reveal BIM perceptions, implementation problems, the current level of development and suggestions regarding the adoption and use of BIM in the Turkish Architectural, Engineering and Construction (AEC) industry, a survey has been conducted with 905 industry professionals consisting of engineers, architects, consultants and clients. The distinguishing part of this study is that the driving forces for BIM adoption are provided in the order of importance both for BIM users and non-users separately. The results show that both BIM users and non-users feel that lack of sufficient technical staff and lack of clients' demands are the most prominent barriers in the adoption and implementation of BIM. However, lack of collaboration is strongly emphasized by only BIM users as an important obstacle, while non-users moderately agree with this view. As far as lack of technical staff is concerned, participants have suggested the proliferation of educational programs about BIM in universities. In addition, special training for employees is also emphasized. For the lack of clients' demand on the other hand, government agencies may encourage the use of BIM by the enactment of the required legislation and preparation of national BIM standards. Furthermore, establishment of assisted organizations and obligations to use BIM in public projects could also support the dissemination of BIM among industry professionals. Besides, the findings of this study are expected to generate a measurement of BIM perceptions of Turkish AEC industry professionals in many respects and it can be a guidance for the industry professionals in developing better strategies on the way to the full adoption of BIM.