Gaziantep Almacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşısı'nda faaliyet gösteren esnafların iletişim becerilerinin kendileri ve yerli turistler tarafından değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A study on the evaluation of the communication skills of the tradesmen in Almacı Market and Bakırcılar Bazaar by themselves and local tourists
- Tez No: 521300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yapılan bu araştırmada Gaziantep Almacı Pazarı ile Bakırcılar Çarşısı'nda faaliyet gösteren esnafların kendi iletişim becerilerini nasıl değerlendirdikleri ile yerli turistlerin bu esnafların iletişim becerilerini nasıl algıladıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu araştırmanın hem esnafların iletişim becerilerinin kendileri açısından nasıl değerlendirildiği hem de yerli turistlerin esnafların iletişim becerilerini nasıl algıladığı göz önünde bulundurularak farklılık olup olmamasının ortaya konulması yönünden da önem taşımaktadır. Ayrıca literatürde bu araştırmaya benzer bir araştırmaya rastlanılmaması sebebiyle literatüre katkı sağlayacağından ayrı bir öneme sahip olduğu düşünülmektedir. Yapılan bu araştırmada anket tekniği kullanılmış olup, araştırmada iki örneklem yer almaktadır. Araştırmanın birinci örneklemini Gaziantep Almacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşısı'nda 03.06.2017- 05.09.2017 tarihleri arasında aktif faaliyet gösteren esnaflar oluştururken, ikinci örneklemini ise Gaziantep Almacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşısı'nı aynı tarihler arasında ziyaret eden yerli turistler oluşturmaktadır. Gaziantep Almacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşısı'nda aktif faaliyet gösteren toplam 604 esnafa anket yapılmış ve tam sayıya ulaşılmıştır. Gaziantep Almacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşısı'nı ziyaret eden yerli turistlerden ise kolayda örneklem yöntemi kullanılarak 800 yerli turiste anket yapılmıştır. Elde edilen verilerin ilk olarak normallik dağılımına bakılmış ve verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. Daha sonra ise her iki ölçeğe de hem keşfedici faktör analizi hem de doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Yapılan araştırmada Gaziantep Almacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşısı'nda aktif faaliyet gösteren esnafların ve buraları ziyaret eden yerli turistlerin demografik ve tanıtıcı bilgilerine yer verilmiştir. Ayrıca hem esnafların iletişim becerileri ile demografik ve tanıtıcı bilgileri arasında farklılıkların olup olmadığı hem de yerli turistlerin esnafların iletişim becerilerini algılamaları ile demografik ve tanıtıcı bilgileri arasında farklılıkların olup olmaması değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre Gaziantep Almacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşısı'nda faaliyet gösteren esnafların iletişim becerilerinin kendilerine göre yüksek olduğu görülse de yerli turistlerin esnaflarla aynı fikirde olmayıp, esnafların iletişim becerilerini orta seviyede buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak 18-24 yaş aralığında olan esnafların iletişim becerilerinin 55 yaş ve üstü aralığında yer alan esnaflardan daha etkili iletişime sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer yandan yerli turistlerin esnafların iletişim becerilerini algılaması bakımından yaş grupları arasında iletişimde etkili davranışlar boyutunda istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the aim is to detect how the tradesman who are in business at Gaziantep Almacı Pazarı and Bakırcılar Çarşısı evaluate their communication skills and how domestic tourists perceive the communication skills of these tradesman. It is thought that this study has a significant importance due to its detection if there is any difference between how the artisans evaluate their communication skills and how domestic tourists perceive the communication skills of the tradesman. Considering that such a study has not been conducted before and it will contribute to the literature, it is also thought to have a particular importance. In this study questionnaire technique is used and two samples take part in. While the first sample of the study consists of artisans who are actively in business at Gaziantep Almacı Pazarı and Bakırcılar Çarşısı between 03.06.2017 and 05.09.2017, the second sample of the study consists of domestic tourists who visited Gaziantep Almacı Pazarı and Bakırcılar Çarşısı between the same dates. 604 tradesman, who are actively in business at Gaziantep Almacı Pazarı and Bakırcılar Çarşısı, have been surveyed and as a result a complete inventory has been reached. 800 of domestic tourists who visited Gaziantep Almacı Pazarı and Bakırcılar Çarşısı have been surveyed by using simple random sampling. Collected surveys were subjected to normality distribution firstly and then it has been concluded that the data is a normal distribution. Subsequently, implementing exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis to the both scales has been considered appropriate. In this study there are findings about demographic and introductory features of domestic tourists who have visited Gaziantep Almacı Pazarı and Bakırcılar Çarşısı, This study consists of following findings (respectively) which are: demographic s and introductory features of the artisans who are actively carry on a business in Gaziantep Almacı Pazarı and in Bakırcılar Çarşısı, demographic and introductory features of domestic tourists who have visited Gaziantep Almacı Pazarı and Bakırcılar Çarşısı, the findings of how the artisans who are in business at Gaziantep Almacı Pazarı and Bakırcılar Çarşısı evaluate their communication skills and how domestic tourists perceive the communication skills of these tradesman. This study also covers if there is any difference between demographic and introductory features while the artisans evaluate their communication skills and if there is any difference between demographic and introductory features while domestic tourists perceive the communication skills of the artisans. As a result of this study, although the artisans who are actively carry on a business in Gaziantep Almacı Pazarı and in Bakırcılar Çarşısı find their own communication skills efficient enough, domestic tourists disagree with the artisans stating that they find the skills of the artisans on the average level.