İş sağlığı ve güvenliği kavramı ve mobilya sektörü için örnek risk analizi uygulaması
The concept of occupational health and safety and risk analysis application example for the furniture industry
  1. Tez No: 521301
  2. Yazar: FATİH GÖKHAN AYNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İş sağlığı ve güvenliği kavramıyla, üretim sektöründe, hizmet sektöründe hatta günlük hayatımızda insan faktörünün bulunduğu her yerde karşılaşmaktayız. Bu çalışmada da İş sağlığı ve güvenliği kavramı incelenmiş, geçmişten bugüne ortaya konulan çalışmalar ve risk değerlendirme metotları anlatılmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümünde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tanımlar yapılmış ve İş sağlığı ve güvenliğinin tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Çalışmada iş kazalarının ve meslek hastalıklarının neler olduğu ve hangi durumlarda ortaya çıktığına yer verilmiştir. Dünyada iş sağlığı ve güvenliğinin tarihsel gelişimi, Türkiye'de tarihsel süreci ve mobilya sektörünün bu kavrama bakışı incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde risk değerlendirmesi ve risk analizine yönelik tanımlamalar yapılmıştır. Risk değerlendirmesini zorunlu kılan durumlar anlatılmış, yöntemler ve risk değerlendirme çalışmasının adımları irdelenmiştir. Dördüncü bölümünde ise uygulama metodu olarak seçilen 3T risk değerlendirme tekniğinin uygulama şekli detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Tezin beşinci bölümü, mobilya sektöründe bir şirkette 3T risk değerlendirme tekniğinin örnek bir uygulamasıdır. Çalışmanın sonuçlarını ortaya koyan altıncı bölümde, iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirme metodolojisinin genel konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
We are facing with the concept of Occupational Health and Safety, in the manufacturing sector, in the service sector, even in our everyday lives. In this study, the concepts of Occupational Health and Safety were examined and the studies and risk assessment methods that have been presented from the past to the present are explained. In the first two chapters of the work, definitions of theoccupational health and safety made and the historical development of occupational health and safety explained. The study contains the explanation of what are the occupational accidents and occupational diseases and how the occupational accidents and occupational diseases came into being. The historical development of occupational health and safety in the world, the historical process and the perspective of the furniture business in Turkey examined. In the third part of the study, risk assessment and risk analysis were defined. In which situations the risk assessment required and the methods and the steps of the risk assessment study were discussed. In the fourth part, the application method of the 3T risk assessment technique which selected as the application method in this study is detaily explained. The fifth section of the thesis is a sample application of the 3T risk assessment technique in a company in the furniture business. In the sixth chapter, which puts out the results of the study, the general issues of the occupational health and safety risk assessment methodology are discussed.