Uluslararası işletmelerin risk kültürü ile uluslararasılaşma stratejileri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation on the relationship between risk culture and internationalization strategies in international enterprises
- Tez No: 503572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle ister küçük isterse büyük olsun tüm işletmeler sadece kendi yerel pazarına yönelik değil, uluslararası pazarı düşünerek üretim yapmaya başlamışlardır. Bu nedenle işletmeler mal ve hizmet üretirken dış pazardaki birçok faktörü göz önünde bulundurarak üretim yaparlar ve yabancı pazarlarda faaliyette bulunurlar. Yabancı pazarların değişken, belirsiz ve farklı faktörlerden oluşan yapısı, işletmeleri olası risklere karşı önlem almaya zorlamaktadır. Uluslararası pazarlarda faaliyette bulunurlarken muhtemel risklerin olumsuz etkilerini azaltmak veya ortadan kaldırmak için işletmeler kendi bünyelerinde etkili bir risk yönetim birimi oluşturmak ve güçlü bir risk kültürüne sahip olmak durumundadırlar. Bu araştırmanın amacı, TRC1(Gaziantep, Adıyaman, Kilis) bölgesinde yerleşik sanayi işletmeleri üzerinde, uluslararası işletmelerin risk kültürü anlayışı ile uluslararasılaşma stratejilerinin seçimi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmada kullanılan veriler, anket yöntemiyle elde edilmiştir. Anketle elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak çeşitli analiz ve değerlendirmeler yapılmış ve araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Sonuç olarak uluslararası işletmelerin risk kültürü anlayışları ile uluslararasılaşma stratejileri arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve zayıf bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization forced all businesses, small or large, considering not only their local market but also international markets before the production activity. For this reason, enterprises consider many factors in the external market while producing goods and services and operating in foreign markets. The volatile and ambiguous nature of foreign markets forces businesses to take action against possible risks. To reduce or eliminate the adverse effects of potential risks when operating in international markets, businesses must establish an effective risk management unit in their own organizations and have a strong risk culture The aim of this research is to investigate the relationship between the risk culture of international enterprises and their internationalization strategies. The research was conducted on resident enterprises in TRC1 (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) region. The data used in this study were obtained by questionnaires. The hypotheses were tested with the help of SPSS packet program. The results of the analyzes and evaluations demonstrate a statistically significant, positive and weak correlation between the risk culture perception of the enterprises and the internationalization strategies.