Soma ve Akhisar arasının jeolojisi, kinematiği ve sismotektoniği
Geology, kinematics and seismotectonics between Akhisar and Soma
- Tez No: 521302
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Batı Anadolu'nun orta-batı kesiminde yer alan bölge, ülkemizin en aktif tektonik alanlarından biridir. Bölgenin ana tektonik unsurları Hacıyusuf, Soma, Kırkağaç ve Bakır Faylarıdır. Bölgenin kinematik analizi için bu faylar üzerinde ve yakın çevresindeki 16 istasyondan 169 adet adet fay düzleminden kinematik verilere ait ölçümler yapılmıştır. Yapılan kinematik analizler sonucu, Hacıyusuf, Soma, Kırkağaç ve Bakır fayları günümüzde KD-GB yönlü bir genişleme rejimi tarafından denetlenmektedir. Çalışma bölgesinde son yüzyıl içerisinde küçük ve orta büyüklükte 200'den fazla deprem oluşmuştur. 1919 ve 1942 yıllarında meydana gelen iki büyük deprem ise bölgede hasara ve can kaybına yol açtığı bilinmektedir. 2002 yılından günümüze, çalışma alanını kapsayan bölgede meydana gelen büyüklüğü 3.0'den büyük olan bazı depremlerin odak mekanizması ters çözümleri yapılmıştır. Deprem odak mekanizması çözümlerinden elde edilen sonuçlardan bölgede günümüzde KD-GB yönlü bir genişleme rejiminin aktif olduğu bulunmuş olup, sonuçların sahadan elde edilen kinematik analiz sonuçları ile uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The area located between the Akhisar, Kırkağaç and Soma districts in the western part of western Anatolia, is one of the most active tectonic areas of our country. The major tectonical features of the area are Hacıyusuf, Soma, Kırkağaç and Bakır Faults. Measurements of kinematic data were completed on 169 fault planes at 16 stations in or near these faults for kinematic analysis of the region. The results of the kinematic analysis indicate that the Hacıyusuf, Soma, Kırkağaç and Bakır Faults have been currently controlled by a NE-SW oriented extensional regime. More than 200 earthquakes with small and moderate magnitute have occurred in the study region in the last century. Two large earthquakes occurring in 1919 and 1942 are known to have caused damage and loss of life in the region. The inverse focal mechanism solutions of some earthquakes with Mw magnitude above 3.5 occurring from 2002 to date were calculated. The results obtained from the earthquake focal mechanism solutions found the region is under the influence of a NE-SW oriented extensional regime, which appears to comply with the kinematic analysis results obtained from field studies.