Kurumsal itibarın örgütsel bağlılık üzerine etkisinin araştırılması: Karabük Üniversitesi örneği
The investigation of the effect of institutional reputation on organizational commitment: A study in Karabuk University
- Tez No: 521313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma kurumsal itibar ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, çalışanların kurumsal itibar algısının örgütlerine bağlılık derecesi üzerindeki etkisini belirleyebilmektir. Belirlenen amaç kapsamında, Karabük Üniversitesi'nde görev yapmakta olan 624 akademik ve idari personelden anket yoluyla elde edilen veriler ile bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak oluşturulan hipotezler, çoklu regresyon analizi yardımı ile test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, akademik ve idari personelin duygusal bağlılığı üzerinde kurumsal itibar algısının duygusal çekicilik, çalışma ortamı ve sosyal sorumluluk boyutlarının olumlu etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Devam bağlılığı üzerinde kurumsal itibar algısının yalnızca sosyal sorumluluk boyutunun negatif yönlü etkisi olduğu saptanmıştır. Son olarak ise normatif bağlılık üzerinde ise kurumsal itibar algısının duygusal çekicilik, kurumsal vizyon ve liderlik, çalışma ortamı ve sosyal sorumluluk boyutlarının olumlu etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the relationship between corporate reputation and organizational commitment. The purpose of the study is to determine the effect of employees' corporate reputation perceptions on the degree of commitment to their organization. Within the scope of this purpose, a survey was conducted with 624 academic and administrative staff working in Karabuk University. Hypotheses were tested with the multiple regression analysis. As a result of the study, it was determined that emotional appeal, workplace environment and social responsibility dimensions of corporate reputation have a positive and significant effect on affective commitment of the academic and administrative staff. It is stated that only the social responsibility dimension of corporate reputation has a negative and significant effect on the continuance commitment. Finally, it has been determined that on the normative commitment, emotional appeal, corporate vision and leadership, workplace environment and social responsibility dimensions of corporate reputation have a positive and significant effect.