Sosyal sponsorluk uygulamalarında stk eğitim projelerinin yeri: açev-'7 çok geç'
On the social sponsorships practices, place of non-government organizations education projects: Açev-7 is too late
  1. Tez No: 207840
  2. Yazar: DİLEK ESENEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ BALTA PELTEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalısmanın amacı, kurumların sivil toplum kuruluslarıyla birlikte yürüttügü egitim konulusosyal sponsorluk projelerinin incelenmesidir. Çalısmanın literatür kısmında sponsorlukkavramı, sosyal sponsorluk, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ve sosyal sponsorlugunkategorileri incelenmistir. Çalısmanın arastırma kısmında erken çocukluk egitimi ve siviltoplum kurulusu olarak AÇEV incelenmistir. Çalısmada ikincil verilerden elde edilenbulgulardan yola çıkılarak egitimin, dünyada ve Türkiye'de öncelikli çözülmesi gerekentoplumsal bir konu oldugu vurgulanmıstır. Türk toplumu tarafından sosyal amaçlı olarak ençok sponsor olunması istenen kategorinin de egitim oldugu saptanmıstır. Sivil ToplumKurulusları kamuoyunda daha güvenilir bir izlenim bırakmaktadır, bu nedenle çalısmadakurumların çogunlukla Sivil Toplum Kurulusları'nın egitim projelerine sponsor oldugubulgusu ortaya çıkmıstır. Çalısmadan elde edilen sonuca göre, Türk halkının egitimle ilgiliolarak yapılan sosyal sponsorluklara ilgi gösterdigi ve bu faaliyetlerin sponsorlarına karsıolumlu bir tutum sergiledikleri saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to examine the education projects of companies that coordinatewith non-government organizations. The term of sponsorship, social sponsorship, corporatesocial responsibility projects and social sponsorhip categories are examined in the literaturepart of this paper. AÇEV as a non-government organization and pre-child education areexamined in the research part of the paper. Obtaining findings from secondary datas isemphasized in the paper, the education in the world and Turkey is the most primary socialsubject. By the Turkish Society, education is the most desired as a social aimed sponsorshipcategory. Non-government organizations have more reliable impression in the public, so thatin this paper the statement about the firms are usually sponsored on the non-governmentorganizations education projects is appeared. The result of this paper is Turkish publicinterests with the social sponsorhips about education and is determined that they showpositive attitudes to these activities sponsors.