Attachment style family environment depression and anxiety
  1. Tez No: 52133
  2. Yazar: C. BAYBARS BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. ERCAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada bağlanma tarzları ile aile ortamı, kaygı ve depresyon arasındaki ilişki araşlırılmıştır. Ömeklemi oluşturan 81 üniversite öğrencisinin bağlanma tarzları, Yetişkin Bağlanma Ölçeği; aile ortamını algılama şekilleri, Aile Ortamı Envanteri; kaygı seviyeleri, ı Süreksiz Durumluk/Sürekli Kaygı Ölçeği ve depresyon seviyeleri, Beck Depresyon Envanteri kullanılarak ölçülmüştür. Kaçınma ve ambivalans puanlanılın kişilerin önemli bir bölümünde birbirlerine çok yakın olmaları nedeniyle, bu iki kategori birleştirilerek tek bir güvensiz bağlanma kategorisi oluşturulmuştur. Bu şekilde araştırmaya katılan kişiler bağlanma tarzı açısından ikiye ayrılmışlardır: güvenli ve güvensiz. Dei grup arasında, kurulmuş olan hipotezlere uygun olarak, kaygı ve depresyon puanlarında istatiksel açıdan anlamlı farklar bulunmuştur; güvensiz olarak sınıflandırılmış grubun her iki puanı da daha yüksek çıkmıştır. Kurulan hipotezlerle aynı yönde olmak üzere, aile içinde algılanan birliktelik/paylaşım açısından, güvenli olarak tanımlanan grup diğer gruba göre daha yüksek bir ortalama puan, aile içinde algılanan kontrol açısuıdan ise, daha düşük bir ortalama puan almışlardır. Ancak bu farklar, istatiksel açıdan anlamlı bir düzeyin altında kalmışlardır. Cinsiyete bağlı herhangi bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Attachment styles and their relationship to family environment, anxiety and depression were investigated. A sample consisting of 81 university students provided scores of attachment style (as measured by Adult Attachment Scale), perceived cohesion and control within the family (as measured by Family Environment Questionnaire), anxiety (as measured by Spielberger State-Trait Anxiety Inventory) and depression (Beck Depression Inventory). As avoidance and ambivalence scores were very close in a considerable number of cases, these were collapsed into a single category of insecurity. Thus, in the analyses, the attachment quality variable had two levels, secure and insecure. The results indicated significant differences in terms of mean anxiety and depression scores between secure and insecure groups; insecure group scored higher in both variables, as it was hypothesized. In terms of perceived cohesion, a tendency for the secure group to score higher than the insecure group and in terms of control, a tendency to score lower than the insecure group were detected in the hypothesized direction. Male and female participants were not found to differ with respect to any of these variables. 11