An Application of linear programming cost minimization of a machine loading process in a manufacturing company
- Tez No: 52134
- Danışmanlar: PROF.DR. CEYHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu araştırmada, bir üretim şirketinin çeşitli üretim safhalarında sahip olduğu malana parkı göz önüne alınarak, üretim maliyetini asgariye indirebilmek için işlerin hangi makinalarda ve makinaların hangi kapasiteler allında çalıştırılması gerektiği irdelenmiştir. Bu çalışmanın yapılabilmesi için, incelenen üretim şirketinde daha önceden departman bazında yapılan birim üretim maliyeti değerleri, departmandaki her makina için değişik üretim kapasitelerinde incelenmiş ve ayrı ayrı bulunmuştur. Elde edilen bilgilerin ışığı altında, en verimli makina yükleme planı, uyulması gereken kısıtlamalar (kapasite, talep, iş gücü vb) da göz önünde bulundurularak Doğrusal Programlama yaklaşımı kullanılarak elde edilmiştir. Maliyet katsayıları, talep tahminleri ve kapasite kısıtlamaları için izin verilen değer aralıkları Duyarlılık Analizi yapılarak limitler içinde kalıp kalmadıkları kontrol edilmiştir. Elde edilen değerlerin yorumlan yapılmıştır. Ayrıca, problem kar maksimizasyonu amaçlanarak tekrar irdelenmiş, ve önceki problemin sonuçlarıyla benzerlikler ve farklılıklar tek tek ortaya konmuştur. Üretim şirketi için de yeni bir gelişme olan bu araştırma, daha önceden rastgele yapılan makina yükleme planının belirli bir sisteme oturmasını sağlamış ve toplam maliyette belirgin azalma gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT An Application Of Linear Programming ; Cost Minimization Of A Machine Loading Process In A Manufacturing Firm by ORHAN VELİ ÇAYCI In this research, an optimum machine loading policy is defined in order to nıirıimize the production cost, by assigning jobs to different machines at different capacity levels. In order to achieve this, the cost structure of the company has been improved by finding the unit cost of each machine in the department. Before this study, the production costs were calculated on a departmental basis in the company. In the light of the revised data an optimum machine loading policy is determined by the linear programming method. A sensitivity analysis of the allowable ranges of the cost coefficients, demand forecasts, and capacity constraints is conducted and an economic interpretation of the results are made. The same machine loading problem is also solved in order to maximize the profit and the results are compared with the cost minimization problem. This study initiated a systematic approach to the machine loading process of the company and resulted in a remarkable cost reduction in the manufacturing process.