Esansiyel yağların yemlerin sindirimi ve rumen fermantasyonu üzerine etkileri
Effects of essential oils on the digestibility and rumen fermantation on feeds
  1. Tez No: 521331
  2. Yazar: BARIŞCAN CURABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL FİLYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, farklı esansiyel yağ (sarımsak yağı, nane yağı, kekik yağı ve portakal yağı) ve dozlarının (0, 200, 400, 800 ve 1200 mg/L) in vitro gaz üretimi, rumen fermantasyonu, karbondioksit (CO2), metan (CH4) ve amonyak azotu (NH3-N) üretimi ile yemlerin sindirimi üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Çalışmada, yonca kuru otu kullanılmış ve yonca kuru otunun ham besin maddeleri bileşimi saptanmıştır. Esansiyel yağların etkilerinin belirlenmesinde ise in vitro gaz üretim tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine effects of in vitro gas production, rumen fermentation, carbon dioxide (CO2), methane (CH4) and ammonia nitrogen (NH3-N) productions and digestibility characteristics of feeds in various essential oils (garlic oil, peppermint oil, thyme oil and orange oil) and doses (0, 200, 400, 800 ve 1200 mg/L). In the study, alfalfa dry hay was used and raw nutrient composition of alfalfa dry hay was determined. In vitro gas production technique have been used in determining the effects of essential oils. Essential oil and different doses effected all parameters (P0.05). Using the rumen fluid obtained at the end of in vitro gas production, amount of total volatile fatty acids (TVFA), acetic acid (AA), propionic acid (PA), butyric acid (BA), acetic acid/propionic acid ratio (AA/PA), ruminal pH, carbon dioxide (CO2) and methane (CH4) productions were determined and it has been found; 44,45-157,01 mmol/L, 26,79-79,61 mmol/L, 9,14-36,32 mmol/L, 5,07-25,19 mmol/L, 1,46-3,08, 5,75-6,45, 23,31-86,67 mmol/L and 13,65-43,32 mmol/L respectively.