Esansiyel Yağ (Adaçayı Yağı, Lavanta Yağı, Ölmez Çiçeği Yağı) ve Bor İlavesinin İn Vitro Rumen Ortamında Mikrobiyal Fermentasyon ve Metan Üretimi Üzerine Etkilerinin Araştırılması
Investigation of the Effects of Essential Oil (Sage Oil, Lavander Oil, Immortelle Flower Oil) and Boron on In Vitro Rumen Microbial Fermentation and Methane Production
  1. Tez No: 929693
  2. Yazar: ALİ NİHAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yemlerin rumende mikrobiyel sindirimi ile net enerjinin %2-15'i metan gazına dönüşmektedir. Metan gazının ekolojik boyuttaki zararları yanında, hayvanın verim için kullanabileceği ciddi miktarda bir enerji metan gazı oluşumu için harcanarak ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Çalışmalarda bitki ekstraklarından elde edilen esansiyel (esans, eterik) yağ kullanımın metan gazı üretimini azaltan etkileri olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada metan gazı üretimi azaltacağı düşünülen adaçayı yağı, lavanta yağı, ölmez çiçeği esans yağları ve bunların bor elementi ile karıştırılarak rumen fermantasyon parametrelerine etkisi, yem maddelerinin rumen yıkımlanılabilirliklerinin in-vitro ortamda değerlendirilmesi için in vitro gaz üretim tekniği kullanılmıştır. In-vitro gaz üretim tekniğinde substrat olarak kaba yem: konsantre yem 50:50 olacak şekilde ayarlanmıştır. Yem katkı maddesi olarak lavanta (Lavandula angustifolia) yağı, ölmez çiçeği (Helichrysum italicum) yağı, adaçayı (Salvia officinalis) yağı içeren esans yağlar kullanılmıştır. Aynı esans yağlara 100 ppm bor ilave edilerek 48 saatlik inkubasyonun sonucunda toplam gaz hacmi kayıt edilmiş, alınan örneklerde pH, amonyak azotu, uçucu yağ asidi (UYA) düzeyleri ve metan gazı miktarı tespit edilmiştir. Ayrıca ANKOM tekniği kullanılarak aynı düzende oluşturulmuş grupların kuru madde, organik madde ve NDF sindirilebilirlikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
During the microbial digestion of feed in the rumen, 2-15% of net energy is converted into methane gas. In addition to its ecological damages, methane gas production leads to economic losses as a significant amount of energy that could be used for animal productivity is expended in its formation. Studies have determined that the use of essential (aromatic, etheric) oils obtained from plant extracts has an effect in reducing methane gas production. In this study, the essential oils of sage, lavender, and immortelle, which are thought to reduce methane gas production, were mixed with the boron element, and their effects on rumen fermentation parameters were evaluated. The in-vitro gas production technique was used to assess the ruminal degradability of feed materials under in-vitro conditions. In the in-vitro gas production technique, the substrate ratio was adjusted to 50:50 roughage to concentrate feed. Essential oils of lavender (Lavandula angustifolia), immortelle (Helichrysum italicum), and sage (Salvia officinalis) were used as feed additives. The same essential oils were supplemented with 100 ppm boron, and after 48 hours of incubation, the total gas volume was recorded. Additionally, pH levels, ammonia nitrogen, volatile fatty acids (VFA), and methane gas levels were measured in the collected samples. Using the ANKOM technique, the digestibility of dry matter, organic matter, and neutral detergent fiber (NDF) was determined for the groups formed under the same experimental conditions.