A comparison of two dialects spoken in eastern Rhodope and standard Turkish
Doğu Rodop'ta konuşulan iki lehçenin Türkiye Türkçesi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 52135
  2. Yazar: CANAN TEKULUS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAYLAN E. ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
KISA ÖZET Bu çalışma Bulgaristan'ın Doğu-Rodop bölgesinde bulunan Çatak ve Susuz köylerinde konuşulan Türkçe'nin sesbilimsel ve biçimbilimsel yapılarının incelemesini sunmakta ve Türkiye Türkçesi ile karşılaştırmaktadır. Karşılaştırma ve incelemedeki bulgular, bu bölgede daha önce yaşamış olan insanlardan elde edilmiş kayıtlara dayanmaktadır. Bu konuda Hazai (1959) ve Boev (1960) tarafından yapılan çalışmalar incelenmiş, eski ve yeni bulgular üzerinde durulmuştur. Sesbilim bölümünde bu iki alt-lehçe ile Türkiye Türkçesi arasındaki en önemli farklılıklar (a) [r] ve [k]'nın düşmesi, (b) [e]'nin kalınlaşması, (c) ötümlü/ötümsüz patlamalı ünsüzlerin aykırılığı, (d) ad köklerinin iç yapısında belirli eklerden dolayı bazı değişikliklerin ortaya çıkmasıdır. Biçimbilim ile ilgili bölümde, ad ve eylem çekim eklerinde en belirgin farklılıklar verilmiştir: (a) ünlü ve [k] ile biten adların belirtme, tamlayan ve yöneltme durumunda belirlenen değişimler, (b) yöneltme ve tamlayan durumunda adılların kendine özgü biçimleri, (c) geniş zamanın 3ncü şahısta ortaya çıkan /-I/ eki, (d) uyum eklerindeki geçmiş/şimdiki zaman ile belirli şahıs eklerindeki (İnci tekil şahıs ve 2nd çoğul şahıs) farklılıklardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Comparison of Two Dialects Spoken in Eastern Rhodope and Standard Turkish by Canan Tekulus This study presents a structural analysis of the phonology and morphology of two Turkish sub-dialects spoken in the Eastern-Rhodope region in Bulgaria and compares them Standard Turkish. The comparison and analyses are based on spoken data collected from informants who lived in that region. They reveal similarities and differences in phonology and morphology of the two sub-dialects and Standard Turkish. Previous studies done by Hazai (1959) and Boev (1960) on this subject are discussed and differences observed earlier and present findings are focused on. The basic significant differences between these two sub-dialects and Standard Turkish in the phonology are: (a) the deletion of [r] or [k], (b) the lowering of [e], (c) voiced/voiceless contrast of plosives in word-initial position, and (d) the occurrence of alternations in the internal structure of noun roots due to suffixation. IVIn the morphology section, the main differences in nominal and verbal inflection are discussed: (a) the alternations taking place with nouns ending in vowels and [k] in accusative, dative and genitive cases, (b) idiosyncratic forms of pronouns for dative and genitive cases, (c) the existence of an agreement marker for the 3rd person singular of present progressive tense, as well as for certain persons ( like the 1st person singular and the second person plural).