Farklı vermikompost uygulamalarınınmarulda (Lactuca sativa L. var. Longifolia) verim ve kalite üzerine etkisi
Effect of different vermicompost applications on yield and quality of lettuce (Lactuca sativa L. var. Longifolia)
- Tez No: 521356
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERSİN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma farklı vermikompost gübrelerinin marulda (Lactuca sativa L. var. longifolia cv. Paris Island) verim, bitkisel özellikler ve bazı kalite kriterleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada beş farklı ticari vermikompost gübrenin (Akme Solidem, Saltfarm, Nanonat, Ekosol, Vermisol) etkileri; sertifikalı organik gübre, standart kimyasal gübre (NPK) ve gübre kullanılmayan kontrol uygulaması ile karşılaştırılarak belirlenmiştir. Tüm uygulamalarda farklılıkları daha iyi ortaya koyabilmek amacıyla firma tarafından önerilen miktarın % 15 azı ve fazlası şeklinde 3 farklı dozuna yer verilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda tüm vermikompost uygulamaları bitki baş ağırlığı, pazarlanabilir baş ağırlığı, pazarlanabilir yaprak sayısı, klorofil miktarı, baş boyu, baş eni, kök boyu, kök ağırlığı, a, b, Hue ve Croma (matlık) özellikleri kontrol grupları ile karşılaştırıldığında etkilerinin bu kontrol gruplarından daha olumlu olduğu anlaşılmıştır. Verimde Akme Solidem ve Vermisol; bitkisel özelliklerde Ekosol ve Akme Solidem; renk bakımından Akme Solidem ve Vermisol; matlık ve canlılık bakımından Akme Solidem ve Vermisol daha iyi sonuç vermişlerdir. Tüm özellikler birlikte değerlendirildiğinde Akme Solidem ve Vermisol; vermikompost uygulamalarının diğer uygulamalardan daha başarılı bulunduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to determine the effects of different vermicompost fertilizers on yield, plant characteristics and some quality criteria of lettuce (Lactuca sativa L. var. Longifolia cv. Paris Island). In the study, the effects of five different commercial vermicompost (Akme Solidem, Saltfarm, Nanonat, Ecosol, Vermisol); certified organic fertilizer, standard chemical fertilizer (NPK) and control application (without fertilizer). Three different doses applied were the dose recomended by the compony, 15% less than the recommended and 15% more than the recomended. All vermicompost applications were found to be more effective on the head weights, marketable plant weights, marketable leaf counts, chlorophyll quantity, plant head size, head width, root length, root weight, a, b, Hue and croma properties as compared to the control groups. Overall, there were beter results of yield, plant characteristics; crop color, and crop durability, and vitality for Akme Solidem and Vermisol, Ekosol and Akme Solidem, Akme Solidem and Vermisol, and Akme Solidem and Vermisol, respectively. When all of the features are evaluated together, Akme Solidem and Vermisol; vermicompost applications were found to be more successful than other applications.