Adli bilimler alanında görev alacak öğrencilerin alan bilgisi ve adli dna analizi hakkındaki bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Measuring the knowledge level on area studies and forensic dna analysis of students prospecti̇ve forensic science employee students
  1. Tez No: 521361
  2. Yazar: GÜLŞAH HUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP ÜNLÜ SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde öğrenim gören Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü son sınıf öğrencilerine 20 sorudan oluşan anket şeklinde uygulanmıştır. Anketimiz Toplamda 76 Hukuk Fakültesi, 83 Hemşirelik Bölümü ve 131 Tıp Fakültesi öğrencisi olmak üzere 290 kişiye ulaşılarak uygulanmıştır. Yapılan anket çalışmasında öğrencilerin adli bilimler de DNA analizi hakkında bilgi düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Anket formunda öğrencilerden sadece sınıf ve fakülte bilgilerinin verilmesi istenmiştir. Anket formu veri kodlama yönergesi doğrultusunda kodlanarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Fakültelere göre öğrenciler tarafından verilen cevapların karşılaştırılmasında ki kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was applied to the senior students of the Faculty of Medicine, Faculty of Law and Faculty of Health Sciences of Samsun Ondokuz Mayıs University as a questionnaire consisting of 20 questions. Our survey was implemented by reaching to a total of 290 students including 76 from the Faculty of Law, 83 from the Department of Nursing and 131 from the Faculty of Medicine. In the questionnaire, we tried to measure the level of knowledge about DNA analysis of forensic science students. As information students were only asked on their degree level and faculty. The questionnaire was coded and uploaded to the computer environment. The data was analyzed with IBM SPSS V23.