Eliptik hasarlı kompozit levhaların tamirinde lif yönü ve tabaka sayısının eğilme gerilme davranışlarına etkisinin deneysel ve sayısal olarak araştırılması
Investigation of the effect of the eliptic hole composite levels of composite pattern on the bending strength behavior of fiber side and layer investigation of experimental and numerical data
  1. Tez No: 521360
  2. Yazar: MUSTAFA ASLANTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, eliptik hasarlı cam elyaf takviyeli kompozit levhalar ve yamalardan, DP460 yapıştırıcı malzemesi kullanılarak tek taraflı ve çift taraflı bindirme bağlantıları oluşturulmuştur. Eğme yüküne maruz bırakılarak hasar yükleri ve gerilme davranışları, deneysel ve nümerik olarak incelenmiştir. Nümerik analizler için ANSYS 19.0 programı kullanılmıştır. Farklı tabaka sayısındaki (2, 4, 6) ve lif açısındaki [(0-90), (0-0), (45-(-45)), (90-90)] her numune için hasar yükleri bulunmuş ve cam elyaf takviyeli kompozit (esas malzeme) ve DP460 (yapıştırıcı malzeme) üzerindeki kritik hatlar belirlenerek, σx , σy, σz, τyz, τxy, τxz, σeqv gerilme dağılımları incelenmiştir. Nümerik hasar yükleri ile deneysel hasar yükleri karşılaştırılmış ve % 93 oranında yakınsama gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, double-sided lap and single-sided joints have been performed from glass fiber reinforced composite plates wıth elliptical hole and patches by using DP460 adhesive material. Under bending loads stress behaviors and failure loads have been investigated experimental and numerical. ANSYS 19.0 have been used for numerical analysis. Failure loads have been found for each specimen with different layer (2L, 4L, 6L) and angle [(0-90), (0-0), (45-(-45)), (90-90)] and σx, σy, σz, σeqv ,τxy, τyz, τxz stress distributions have been investigated by defining the critical lines on glass fiber reinforced composite plates and DP460 adhesive material. Numerical failure loads and experimental failure loads have been coMPared and % 93 percent convergence have been observed.