Eliptik hasarlı kompozit levhaların tamirinde yama boyutları ve yama tabaka sayısının eğilme gerilme davranışlarına etkisinin deneysel ve nümerik olarak araştırılması
The expiremential and numerical investigation of the effects of dimension and number of layers of patches on bending stress behaviour of repairing composire plates having elliptical damage
- Tez No: 521362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, özelikle havacılık ve otomotiv sektöründe çok kullanılan eliptik hasara sahip kompozit levhaların tek taraflı bindirme bağlantısı kullanılarak tamiri incelenmiştir. Tamirde, yama boyut ve yama tabaka sayısı değişiminin eğilme gerilme davranışlarına etkisi deneysel ve nümerik olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, cam elyaf takviyeli epoksi kompozit levhalar üzerine eliptik delik açılmıştır. DP460 yapıştırıcı malzeme kullanılarak eliptik hasarlı cam elyaf takviyeli epoksi kompozit levhalar, boyutları ve tabaka sayıları değişen cam elyaf takviyeli epoksi kompozit yamalarla tek taraflı bindirme bağlantıları kullanılarak tamir edilmiştir. Ardından numuneler eğme yüküne maruz bırakılarak, tamirde yama boyut ve tabaka sayısı değişiminin hasar yüklerine etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Daha sonra ANSYS R19.0 Workbench programı kullanılarak numunelerin hasar davranışlarına göre nümerik hasar yükleri tespit edilmiştir. Eliptik hasarlı cam elyaf takviyeli epoksi kompozit levha üzerinde belirlenen kritik hatlardaki gerilme dağılımları (σx, σy, σz, σeqv ve τxy, τyz, τxz) nümerik olarak incelenmiştir. Nümerik analiz sonucu elde edilen hasar yükleri ile deneysel hasar yükleri karşılaştırıldığında, birbirlerini yakınsadığı gözlenmiştir. Tamirin performansında, artan yama genişliği, uzunluğu ve tabaka sayısıyla olumlu etki oluşturarak hasar yüklerini artığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, repairment of damaged glass fiber reinforced composite plates which are mostly used in aerospace and automobile industry by using composite patches have been investigated. For this purpose, elliptical damages are made on composite plates and these plates have been repaired by composite singlr lab joints with composite patches by using 3M-DP460 epoxy adhesive. Composite patches which are in changing dimension and number of layers have been used. Effects of these changes on experimental and numerical failure loads and numerical stress distrubitions on critical patchs have been examined. Experimental and numerical investigations have been performed under the bending loads. ANSYS R19.0 Workbench software have been used for numerical analysis. σx, σy, σz, σeqv ve τxy, τyz, τxz numerical stress distrubutions have been investigated and those have been compared with experimental failure loads and failure mechanisms.