Avrupa Birliği ve Türk hukukunda kişisel verilerin korunması ve büyük veri
Personal data protection under European Union and Turkish law and big data
  1. Tez No: 521363
  2. Yazar: ŞEHRİBAN İPEK AŞIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Günümüzde baş döndürücü teknolojilerin her gün bir yenisi günlük hayatımıza dâhil olurken, artık teknolojiyi yakalamak için gündemi değil geleceği takip etmek elzem bir hale gelmiştir. Sanayi 4.0, üretimden tüketime tedarik zincirinin her aşamasında değişim ve dönüşüm getirmektedir. Bu dönüşümde yer alan akıllı teknolojiler, nesnelerin interneti, sensörler, bulut hizmetleri ve robotlar sürekli veri üretmektedir. Büyük yığınlar halindeki bu veri setleri, günümüzde büyük veri uygulamaları ve teknolojileri ile kısa süre içerisinde işlenebilmektedir. Büyük veri içerisinde kişisel veri önemli bir yer tutmakla birlikte profilleme ve otomatik karar mekanizmaları sonuçlarından bireyler de doğrudan etkilenmektedir. Kişisel verilerin işlenmesi artık sadece bir özel hayatın gizliliği sorunu olarak ele alınamamaktadır. Geliştirilen algoritmalar ve etkileri kişinin kendini ifade etmesi, geliştirmesi, geleceğini belirleyebilmesi haklarına dokunmaktadır. Kıta Avrupası'nda yarım asırlık bir geçmişi olan kişisel verilerin korunması hukuku, verinin işlenmesi ve akışının yaratmış olduğu değer ile bireylerin menfaatlerini dengelemenin yollarını aramaktadır. Türkiye'de ise yakın zamanda uygulanmaya başlayan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yeni teknolojilerin nasıl değerlendirileceği önümüzdeki süreçte şekillenecektir. Bu çalışma kapsamında kişisel verilerin korunmasına ilişkin hukuki yapı anlatılırken büyük veri uygulamalarının yaratmış olduğu ekonomik menfaat ile kişisel verilerin korunması hukukunun ilkeleri arasındaki çatışma ortaya konacaktır. Bir başka deyişle büyük veri uygulamalarının kişisel verilerin korunması hukuku çerçevesinde uygunluk sorunu değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, new technologies are becoming a part of our daily life at an unprecedented pace. For catching up with technology, it has become essential to follow the future rather than the present. Industry 4.0 introduces change and transformation at every stage of the supply chain from production to consumption. Smart technologies, internet of things, sensors, cloud services and robots, involved in this transformation produce data constantly. These datasets, which are large masses, can be processed in a short time with big data applications and technologies. Personal data take an important place within big data and individuals are directly affected by the results of profiling and automatic decision-making process. Currently, processing of personal data cannot be considered solely as a problem of privacy. Developed algorithms and their effects touch individuals' right to self-expression, self-determination. In Continental Europe, the protection of personal data, which is a half-century old legal field, is seeking ways to balance the interests of individuals and the value of data. In Turkey, very new Personal Data Protection Law will shape the approach and usage of new technologies in the coming period. In this study, while explaining the legal structure for the protection of personal data, the conflict between the economic interests created by big data applications and the principles of the protection of personal data will be discussed. In other words, the issue of legitimacy of big data applications will be evaluated in the context of the legal framework of data protection.