Significance of in service training activities in state owned enterprises (KITs) in Turkey
Türkiye'de KİT'lerde hizmet içi eğitimi faaliyetlerinin önemi
- Tez No: 52142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın başta gelen amacı Kamu İktisadi Teşekkülleri (KIT)'inde hizmet-içi eğitimi incelemek, eğitime stratejik bir karar olarak bakılıp bakılmadığını ve eğitimin üretkenliğe etkisinin ölçülüp ölçülmediğini ortaya çıkartmaktır. Bu amaçla aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: (1) KİT'lerde hizmet-içi eğitimin insan kaynaklarının bir kolu olarak yeri nedir (eğitim birimleri ve eğitim müdürleri, eğitim programlarının çeşitleri ve amaçları, ihtiyaç analizi ve katılımcıların seçiminde kullanılan teknikler, eğitimin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi hakkında bilgiler)? ; (2) KİT'lerde hizmet-içi eğitimin stratejik bir karar olarak önemi nedir? ; (3) Hizmet-içi eğitimler üretkenliği ne şekilde etkilemektedir? ; (4) KİT'lerde gelecekte hizmet-içi eğitimin üretkenliği etkilemedeki rolü ne olacaktır? Bu sorulara cevap aramak için son üç yılda eğitim programları düzenlemiş tüm KİT'ler araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırmacı 37 KlTin eğitim müdürleri ile mülakat yapmış ve mülakatta araştırmacı tarafından geliştirilen“KİT'lerde Hizmet-İçi Eğitim Faaliyetleri Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bulgulardan önemli olanları şunlardır : KİT'lerde eğitim faaliyetleri eğitimci olmayan kişiler tarafından yönetilmektedir. Eğitim birimlerinin büyüklüğü ve hangi birime bağlı olarak çalıştıkları çeşitlilik göstermektedir. Bu birimlerin büyüklüğü ve bağlı oldukları birim kurumlarda üst yönetim tarafından eğitime verilen önemegöre belirlenmektedir. Kamu İktisadi Teşekkülleri eğitime 5 Nisan 1994 Tasarruf Tedbirleri yüzünden yeteri kadar bütçe ayıramamaktadır. Eğitimin en önemli amacı personelin ve şirketin etkenliğini arttırmaktır. Eğitim ihtiyaçları ve katılımcılar çoğunlukla birim yöneticileri görüşleri (% 91.89) alınarak belirlenmektedir. Çoğunlukla sendikalı (kapsam içi) personel (blue collars) için teknik/işlevsel nitelikteki kurslar gerçekleştirilmekte ve düz anlatım yoluyla seminerler, kurslar (% 94) en sıklıkla uygulanan öğretim yöntemini oluşturmaktadır. Eğitimin değerlendirilmesinin en önde gelen amacı katılımcıların eğitimle ilgili fikirlerinin öğrenilmesidir (%70.27). Bu amaca ulaşmak için en sık kullanılan yöntem eğitim sonrası katılımcılara anket uygulama (% 64.86) yöntemidir. Bu araştırmanın önemli sonuçlarından biri de KİT'lerde eğitim programlarının bürokratik hiyerarşiye uygun olarak düzenlendiği ve bu organizasyonlarda son yılların insan kaynakları politikalarına uygun olarak stratejik bir eğitim bulunmadığıdır. Son olarak, eğitimin üretkenliğe olan etkisini görmek amacıyla, üretkenlik eğitim öncesi ve sonrası somut bir şekilde ölçülmemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search the current status of in-service training activities in Turkish State Owned Enterprises (KITs); Another aim is to see whether in-service training activities are perceived as strategic decisions of the organizations and whether they have an impact on productivity. To serve this aim the researcher sought the answers of the following questions : (1) What is the place of in-service training activities as a branch of human resource management in Turkish State Owned Enterprises (i.e. information about departments and people responsible for training, kinds of training programs, objectives of training programs, need assessment and participant selection techniques, design, implementation and evaluation of training programs)? ; (2) What is the significance of in-service training activities as a strategic decision in Turkish State Owned Enterprises?; (3) How do the training activities influence productivity? ; (4) What would be the role of these in-service training activities influencing productivity in Turkish State Owned Enterprises in the future? To collect the data which would give the answers of these questions, all KITs having in-service training activities in last three years in Turkey were taken as the population of this study and the researcher conducted an interview to all population. So, the training directors of 37 KITs were interviewed with the guidance of“In-Service Training Activities in State IXOwned Enterprises (KITs) Information Form (KİT'lerde Hizmet-İçi Eğitim Faaliyetleri Bilgi Formu)”which was developed by the researcher. Some of the significant results of this study are as follows : Training activities in KIT organizations are mostly directed by the people who have not background in the field of education. There is a variety in size and supervision of training units and they are determined by the importance given to training in these organizations. State can not allocate enough money to training from the total budget since expenditures on training are limited by economical decision taken in April 5, 1994 (Tasarruf Tedbirleri). The most frequently stated purpose of training programs is to increase productivity of employees and that of the companies. Training needs and selection of participants (91.89%) are usually determined by the suggestions of managers. The obligatory technical/functional trainings of blue collars are given priority and lectures and seminars (94%) are most frequently used teaching methods. The most common technique to evaluate training programs is to give questionnaires to the participants (64.86%) in order to learn their opinions about the training (70.27%) they have attended. Another important result of this study is that training programs are organized in a highly bureaucratic way and there is no strategic training in KITs. Finally, productivity is not measured concretely before and after training to see the impact of training on productivity in Turkish State Owned Enterprises.