Preliminary design and analysis of electrical power subsystem for a Conceptual 1U CubeSat mission
Kavramsal 1U Küplev misyonu için elektrik gücü alt sisteminin öncelik tasarımı ve analizi
- Tez No: 521420
- Danışmanlar: ASSOC. DR. AHMET METE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Konsept 1U CubeSat mini bir uydunun elektriksel güç alt sisteminin (EGS)tasarımı, EGS'yi meydana getiren blokların performansları değerlendirilerek yapılmıştır. EGS'nin gereksinimleri ve fonksiyonelliği iyi bir şekilde tanımlanmıştır. Fonksiyonellik, ana güç üretim teknolojisini, Cubesat geliştirilmesi için izin verilen yönergeler ve şartnameler ışığında enerji depolama teknolojisini ve regüleli güç kaynağı içingerekli olan çeviricilerin tiplerini kapsamaktadır.Seçilen fotovoltaik güç üretim sistemi üçlüjonksiyon güneş hücreleri, batarya sarj sistemi ve SEPIC olarak kısaltması yapılan tek-sonlu primer endüktif çevirici topolojisi tabanlı güç koşullandırma çeviricilerinden oluşmaktadır.Onaylanan batarya depolama lityum teknolojisi tabanlıdır. Değiştir ve Gözle (D&G) olarak bilinen bir maksimum güç noktası takip algoritması gereçekleştirilmiştir. Çeviriciler için tasarlanan denetleyici Doğrusal-İntegral (PI) denetleyicisidir.Bunların tümü iyi bir şekilde analiz edilmiş, matematiksel olarak modellenmiş ve benzetim ortamında benzetim çalışmaları yapılmıştır. Sonuçlar ve gerçekleştirilen prosedürler raporda gerekli olduğu yerde şekiller ve tablolar ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
An electrical power subsystem (EPS) for a conceptual 1U CubeSat mission has been designed by thorough evaluation of the performance of the building blocks of the EPS. The requirements and functionalities of the EPS had been well defined, the functionalities include; the main power generation technology feasible, the energy storage technology allowed as per the guidelines and specifications for CubeSat development, and the types of converters necessary for the regulated power supply. The photovoltaic power generation system that was selected is made up of triple-junction solar cells, and the battery charging system and the power conditioning converters selected were based on single ended primary inductance converter topology popularly abbreviated as SEPIC. The battery storage approved was a lithium technology based. A maximum power point tracking algorithm which is known as perturb and observe (P&O) was implemented. The controller designed for the converters is Proportional-Integral (PI) controller. All of these have been well analyzed, mathematically modeled and simulated in Simulation environment. The results and implementation procedures are presented in figures and tables where necessary in the report.