20. yüzyılda Türkiye'de edebi konulu resimler
20th century literary paintings in Turkey
- Tez No: 521429
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmada, edebiyatın resim sanatını nasıl etkilediği araştırılmış, edebiyattan etkilenen ressamların resimlerindeki edebi etkiler incelenmiştir. Resim ve edebiyat ilişkisi bağlamında, sanatçıların edebi konulu eserleri alandaki yeni çalışmalarla desteklenerek ortaya konulmuştur. Araştırma yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında; tezin amacı, önemi ve araştırmanın kapsamı hakkındaki bilgileri;“resim ve edebiyat ilişkisi”kavramından yola çıkılarak verilmektedir. İlgili Araştırmalar bölümünde; konuyla doğrudan veya dolaylı olarak ilgili olan araştırmalar incelenmiştir. Kavramsal Çerçevede; Batı ve Türk Sanatı'nda, sözlü ve yazılı edebiyattan etkilenen ressamların edebi konulu resimlerinden örnekler verilerek araştırmaya altyapı oluşturması hedeflenmiştir. Bulgular ve Yorum kısmında araştırmanın odak noktası olan 1950-1980 arası dönemde eserler veren Türk Sanatçıların edebi konulu resimleri üzerinde durulmuştur. Bu resimler 1950-1980 arası dönemin toplumsal koşulları ve dönemin edebiyat yönelimleri göz önünde bulundurularak yorumlanmıştır. Araştırma uygulama çalışmaları ile desteklenerek Araştırmacının Uygulama Analizleri kısmında açıklamaları ile birlikte verilmiştir. Sonuç bölümünde ise araştırma sonucunda elde edilen bilgiler derlenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, how literary influenced art of painting was investigated and the literary influences in paintings of painters affected by literature were investigated. In the context of art of painting and literature, the literary works of the artists are revealed by supporting the new works in the field. The research consists of seven parts. At the entrance; the purpose of the thesis, the information about the extent and scope of the research;“Painting and literature relation”concept. In related research section; investigations related directly or indirectly with the subject have been examined. Conceptual framework; in the Western and Turkish arts, it is aimed to provide the background to the research by giving examples from the literary themes of the painters who are influenced by oral and written literature. As for Evidence and Commentary focuses on the literary themes of Turkish artists who made works during the period of 1950-1980 which is the focus of the research. These paintings were interpreted in consideration of the social conditions of 1950-1980 period and the literary tendencies of the period. The research has been supported by practice studies and provided with explanations in the Researcher's Application Analysis section. In the conclusion section, the information obtained from the research is compiled and evaluated.