Refik Halit Karay'ın Sürgün adlı romanında söz dizimi
The syntax of novel 'Sürgün' written by Refik Halit Karay
- Tez No: 521452
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada Refik Halit Karay'ın ''Sürgün'' adlı romanı Türkçe söz dizimi açısından incelenmiştir. Bir dilin yapı taşı ses ve seslerden meydana gelen sözcüklerdir; ancak dilin temeli ve onu diğer dillerden ayıran ise o dilin dizge sistemidir. Bu nedenle dilin dizge sistemi üzerinde yapılacak araştırmaların çok önemli olduğu düşünülerek eserlerinde etkili ve akıcı bir dil kullanımı ile Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Refik Halit Karay'ın ''Sürgün'' adlı romanı söz dizimi açısından incelenmiştir. Araştırma konusu olarak Refik Halit Karay'ın ''Sürgün'' adlı eserinin seçilmesinde eserin dili kadar yazarın Beyrut, Şam ve Hatay çevresindeki sürgün yıllarını anlatan bir eser olması da etkili olmuştur. Çalışmanın birinci bölümünü ''Giriş'' oluşturmuş; ikinci bölümde ise Refik Halit Karay'ın hayatı, edebi kişiliği ve ''Sürgün'' romanı hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümü ise söz dizimi, cümle, cümlenin ögeleri, cümle türleri konularında yapılan araştırmaların yer aldığı kavramsal çerçeve oluşturmuştur. Dördüncü bölüm yöntem bölümüdür, bu bölümde araştırmanın modeline ve nasıl yapıldığına değinilmiştir. Beşinci bölüm ise bulgular bölümüdür, bu bölümde fişlenen cümlelerin ''cümle türleri'' ve ''cümle ögeleri'' açısından incelenmesi sonucunda elde edilen veriler, tablolar halinde gösterilmiş ve gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Tezin altıncı bölümü sonuç ve öneriler bölümüdür. Bu tezin amacı Türkiye Türkçesinde söz dizimi üzerinde farklı dilcilerin görüşlerine yer verilerek, bu görüşler doğrultusunda Refik Halit Karay'ın ''Sürgün'' adlı romanındaki cümleleri söz dizimi açısından incelemektir.
Özet (Çeviri)
The integral part of a language is words which consist of phonetic; but the essential point of language and its different aspect from the other languages are 'systems approach'. Therefore, it was already known that the investigations on a language's systems approach is very critical, the novel of Refik Halit Karay who has an important place in Turkish literature with the impressive and fluence language usage in his works, ''Surgun'' was investigated from the point of view of syntax. The reason why Refik Halit Karay's novel of ''Surgun'' is choosen as the subject of this work is the deportation years of the writer in Beyrut, Şam and Hatay as well as the language of the work. The first chapter is ''introduction''. In the second chapter there are biography of Refik Halit Karay, his literal identity, and short knowledge about the novel ''Surgun''. The third chapter is consisted of conceptual borders which include some searches about syntax, sentence, sentence elements, sentence types. The forth chapter is method part which is referred to how search is done and what kind of model it is.The fifth chapter is discovery part of novel,also. In this chapter; it is showed datum which are obtained from the tagged sentence's ''sentence type'' and ''sentence elements'' as charts and the essential assessments are done. The sixth chapter of the thesis is part of results and suggestions. The aim of this work is to investigate the sentences in point of syntax from the novel of Refik Halit Karay's ''Surgun'' by allowing for the thoughts of other linguists about syntax in Turkey Turkish.