Unveiling spanish unemployment persistence by output gap: A time-varying parameter approach
İspanyol işsizlik direncinin çıktı açığıyla analizi: Zamana göre değişen parametreler yaklaşımı
  1. Tez No: 521453
  2. Yazar: DİLAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEM YILDIRIM KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma Ispanyol işsizliğinin sürekliliğini, çıktı açığını kapsayarak 1972-2015 dönemi için incelemektedir. Yüksek işsizliğin tetikleyici faktörü olarak işgücü piyasası katılığını belirleyen mevcut yazından farklı olarak, (talep tarafı) şoklar ve işgücü piyasası kurumlarından kaynaklanan etkiler arasında ayrım yapmak için Kalman filtresi ile elde edilen çıktı açığını kullanmaktayız. Geçmişi krizler ve işgücü piyasası reformları ile dolu olan bu ülke için, parametrelerin hem ani hem de yumuşak geçişli yapısal değişikliklerine olanak veren zamanla değişen parametreler yaklaşımı, işsizlik sürekliliğinin gelişimini keşfetmeyi kolaylaştırmaktadır. Politikanın uygulanması ile ekonomiye olan etkisi arasındaki gecikmelerin varlığı ve şoklar arasındaki etkileşimler, İspanya'da kademeli değişimlere doğru yönelime yol açmaktadır. Ayrıca model, analizi dikotom bir çerçeveye sınırlamadan, her dönem için doğal işsizlik oranı veya histeri hipotezini incelemeye olanak sağlamaktadır. Tahmin sonuçları 1970'lerin sonlarında ve 1980'lerin başlarında histerik etkiler lehine kanıt sağlarken, takip eden yıllarda işsizlik direnci (çıktı açığı) için azalan (artan) bir katsayı ortaya koymaktadır. 1984 ve 1994 sonrası reformların ani değişimleri, ekonomik canlanma evrelerinin başlangıcı ile çakısırken, 2008 sonrası direnç katsayısının yumuşak geçişi farklı dinamikleri vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the persistence of Spanish unemployment by incorporating the output gap over the period of 1972-2015. Unlike to the existing literature which identifies labor market rigidity as the triggering factor of high unemployment, we utilize output gap extracted by Kalman filter in order to discriminate between impacts originated from (demand side) shocks and labor market institutions. Time-varying parameter approach allowing for both abrupt and smooth structural changes of parameters facilitates to explore the evolution of the persistence in the country whose history is full of crises and labor market reforms. The presence of lags between the implementation of the policy and its influence on the economy and the interactions between the shocks induce direction towards the gradual changes in Spain. Moreover, the model enables to scrutinize the natural rate or hysteresis hypothesis for each period without restricting the analysis into a dichotomous framework. Estimation results providing evidence in favor of hysteretic effects during the late 1970s and the early 1980s reveal a declining (rising) coefficient for lagged unemployment (output gap) in the subsequent years. Whereas abrupt changes of coefficients after 1984 and 1994 reforms coincided with the start of recovery phases, smooth transition of persistence coefficient after 2008 underlies different dynamics.