P ve S-alıcı fonksiyonlarının birleşik ters çözümü ile doğu pontid orojenik kuşağının kabuk ve üst manto yapısının araştırılması
Investigation of crust and upper mantle structure in the eastern pontide orogenic belt from joint inversion of P- and S-receiver functions
- Tez No: 521454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında, Doğu Pontid Orojenik Kuşağı' nda bulunan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstiüsü' ne ait 8 adet geniş-bant deprem istasyonu için telesismik seyahat zamanı rezidüelleri ile birlikte P- ve S-Alıcı Fonksiyonlarının Birleşik Ters Çözümü' nden yeryüzünden 300 km derinliğe kadar P- ve S-dalgası hız histogramları elde edilmiştir. Ters çözüm işlemi için Benzetilmiş Tavlama (Simulated Annealing) Tekniği kullanılmıştır. Ters çözüm sonuçları genel olarak kabuk, yüksek S-dalgası hızlı üst manto, düşük hızlı zon ve altlayan üst manto olarak belirlenmiştir. İstasyonların coğrafik konumlarına göre, çalışma alanı Doğu Pontid magmatik yayının kuzeyi ve güneyi olmak üzere ikiye ayrılmıştır ve kuzeyden güneye doğru kabuk kalınlığında farklılıklar gözlemlenmiştir. Kuzeydeki istasyonlardan elde edilen kabuk modellerinde, yüzeydeki kırıklı-çatlaklı magmatik kayaçlarla ve düşük S-dalgası hızlarına (≤ 3 km/s) sahip ince sedimanter birimlerle ilişkili yüksek Vp/Vs (≥ ~2.0) oranına sahip bir kristalen taban belirlenmiştir. Magmatik yayın kuzeyindeki ve güneyindeki istasyonların alt kabuk seviyelerinde Vp/Vs oranları sırasıyla 1.90 ve 1.80 olarak hesaplanmıştır. Bu hız oranları genel olarak mafik kayaç gruplarıyla ilişkilendirilmektedir. Kuzeydeki istasyonlardan elde edilen kabuk kalınlıkları doğudan batıya doğru sırasıyla 30, 33, 37 ve 40 km' iken, güneydeki istasyonlardan elde edilen kabuk kalınlıkları ise doğudan batıya sırasıyla 46, 42, 39 ve 44 km' dir. KVT ve RSDY istasyonları haricinde yüksek hızlı S-dalgasına sahip üst manto ve düşük hızlı zon arasındaki geçiş hız histogramı sonuçlarında görülmektedir ve bu sınır Litosfer-Astenosfer sınırı olarak yorumlanmıştır. Bu sınırın yaklaşık değeri magmatik yayın kuzeyinde ~83 km ve güneyinde ~88 km' dir. 2-B ve 3-B' lu derinlik-hız modellerinden elde edilen nihai sonuçlara göre, Doğu Pontid Orojenik Kuşağı' nda güneye eğimli bir yitim zonunun varolduğundan bahsedilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, P-wave and S-wave histograms from the Earth's surface to a depth of 300 km are obtained by joint inversion of P- and S-wave receiver functions with and without traveltime residuals for the 8 seismic stations of Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute in the Eastern Pontides Orogenic Belt. The inversion is performed using a Simulated Annealing Technique. The inversion results generally reveal Moho depth, high S-velocity lid, low velocity zone, and underlying upper mantle layer. Depending on the station locations in geographically, the studied area is divided into the North and the South of the Eastern Pontides Orogenic Belt. The most striking differences are observed in the crustal thickness beneath the regions varies north to south. In the crustal models of north stations, there are clear indications related to Basement depth, which has sedimentary layers with a low S-wave velocity (≤ 3 km/s), surfacing volcanic rocks and high Vp/Vs (≥ ~2.0) ratio. The obtained Vp/Vs velocity ratio in the lower crust is about 1.90 and 1.80 in the north and the south of Eastern Pontides magmatic arc, respectively. These ratios can generally be interpreted as mafic rocks. Beneath the north stations, crustal thicknesses are 30, 33, 37 and 40 km east to west, while the depths of moho are 46, 42, 39 and 44 km in the south stations. A transition from the high-S-velocity mantle lid to low velocity zone, except KVT and RSDY stations, is seen in some of the velocity histograms. This transition is known as the Lithosphere– Asthenosphere Boundary. A representative value of the this boundary is about 83 km in the north and ~88 km in the south. The final results may be support the existence of southward subduction beneath the Eastern Pontides Orogenic Belt according to 2-D and 3-D velocity-depth models.