Ticari balık yemi ile beslenen damızlık Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) ve Dere alabalığı (Salmo trutta Spp.) yumurtalarındaki yağ asidi kompozisyonunun belirlenmesi
Determination of fatty acid compositions in eggs ofcommercial aquafeed fed broodstocks rainbow trout(Oncorhyncus mykiss) and brown trout (Salmo trutto Spp.)
  1. Tez No: 521457
  2. Yazar: EROL TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT YEŞİLAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Deneme ticari balık yemi ile beslenen damızlık dişi Gökkuşağı ve Dere alabalıkları gruplarının yumurtlamadan önceki 6 aylık periyotta yürütülmüştür. Damızlık balıklardan elde edilen yumurtalardaki yağ asit kompozisyonun tespiti üzerine çalışılmıştır. Gruplardaki balıklar aynı yaşta ve dönemde yumurtadan çıkanlar arasından seçilmiştir. Deneme de damızlık balıklardan ilk kez yumurta sağımı yapılmıştır. Deneme grupları arasında PUFA değerlerinde farklılık olmamasına rağmen SFA ve MUFA değerlerinde istatistiki olarak önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Damızlık balık yumurta grupları ve yemlerinde en yüksek tespit edilen yağ asitleri yüzde miktarları sırasıyla oleik asit (C18:1n9c), linoleik asit (C18:2n6c) ve palmitik asit (C16:0) bulundu. Toplam omega- 3 (n-3) % miktarı gökkuşağı alabalığında 4.357, dere alasında ise 2.893 ile aralarındaki fark önemli miktarda yüksek bulunmuştur. Yumurta grupları içerisinde aralarındaki farkların istatistiki olarak önemli bulunan % yağ asitleri palmitik asit, palmitoleik asit (C16:1), heptadesanoik asit (C17:0) ve EPA (C20:5n3) olarak tespit edilmiştir. Damızlık balıklar uygun ortam şartlarında kaliteli yumurtalar verebilmesi için kaliteli yem ile yetiştirilmesi gereklidir. Bu nedenle, damızlık balıkların tükettiği yemdeki yeterli esansiyel yağ asitleri düzeyleri ile birlikte balık yumurtalarındaki yağ asitlerine yansıdığı görülmüştür. Bu durumun bir sonucu olarak daha sağlıklı ve yaşama yüzdesi yüksek bireyler meydana getirmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The experiment was carried out in the 6-month period prior to spawning of the broodstock female Rainbow and Brown trout groups fed commercial fish feed. It is aimed to detect fatty acid compositions changes in eggs obtained from broodstock fish. The fishes in the groups were selected from the same age and hatching eggs. Female broodstock in the groups were spawning for the first time. Although there were no differences in the amounts of PUFAs between the experimental groups, SFA and MUFA amounts were found in statistically significant differences. Oleic acid (C18: 1n9c), linoleic acid (C18: 2n6c) and palmitic acid (C16: 0) were found to be the highest amounts of fatty acids detected in broodstock fish egg groups and their feeds, respectively. Total omega-3 (n-3) was found to be considerably high difference between them with 4.3% in Rainbow trout and 2.89% in Stream trout. The percentage of fatty acids in the egg groups which was statistically significant among the differences between them are palmitic acid, palmitoleic acid, heptadecanoic acid and EPA. Broodstock fish are required to be cultivated with good quality feed in order to be able to give quality eggs in suitable environment conditions. For this reason, it has been shown that it reflected in the fatty acids of fish eggs while the breeding fish consume sufficient amounts of essential fatty acids on the diet. As a result of this situation, it can be ensured that the fish are healthier and have a higher percentage of life.