Who was i, who will i be? Comparing self-esteem memories and possible selves
Kimdim, kim olacağım? kendine güven ile ilgili anıların ve olası benliklerin karşılaştırılması
- Tez No: 521456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ŞAHİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin benlik saygısına atıfta bulunan anıları ve olası benlikleri arasındaki ilişkiyi, içerdikleri tema bakımından incelemektir. Araştırma kapsamında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyan 99 üniversite öğrencisiyle yüz yüze görüşmeler yapılmış ve görüşmelerde verdikleri cevaplar içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bu görüşmelerde öğrencilere kendileri hakkında özellikle olumlu/olumsuz hissetmelerine yol açan anıları ve kendilerini özellikle olumlu/olumsuz hissettirmesini bekledikleri geleceğe yönelik olası benlikleri, açık uçlu sorular kullanılarak sorulmuştur. Sonuçlara göre, içerdikleri duygusal tondan bağımsız olarak, benlik saygısına atıfta bulunan anıların ilişkisel temalar etrafında şekillendiği ve yine duygusal tondan bağımsız olarak geleceğe yönelik benlik kurgularının başarı ile ilgili temalar barındığı bulunmuştur. Ayrıca cinsiyetin, öğrencileri kendileriyle ilgili olumlu hissettiren anı ve olası benliklere etkisinin olduğu bulunmuş olup; kadın öğrenciler erkek öğrencilere kıyasla hem olumlu anılarında, hem de olumlu olası benliklerinde, daha fazla ilişkisel temadan bahsetmiştir. Araştırma bulguları, alanyazından hareketle tartışılmış ve eksiklikler ile beraber öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to explore the potential link between self-esteem memories, and possible selves of college students, in terms of content similarities. 99 college students from Middle East Technical University, Ankara were individually interviewed. The students received open-ended questions about their positive and negative self-esteem memories, and hoped-for and feared possible selves. Findings revealed that, regardless of the emotional tone, self-esteem memories mostly discussed interpersonal relationships, and possible selves, independent from emotional valence, mostly included achievement related themes. The only gender difference observed was, females provided significantly a higher number of communal themes both for their positive self-esteem memories, and hoped-for possible selves, compared to males did. The results were discussed in light of the current literature, and limitations and suggestions for future studies were presented.