Development of a dynamic strategy map incorporating scenario analysis and system dynamics: A simulation test on an international construction company
Senaryo analizi ve sistem dinamiği kullanIlarak dinamik bir strateji haritasının geliştirilmesi: Uluslararası bir inşaat şirketinde simülasyon testi
  1. Tez No: 521467
  2. Yazar: AÇELYA ECEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 432
Özet
Kaplan ve Norton [1] tarafından geliştirilen kurumsal karne (BSC- balanced scorecard) ve strateji haritası yöntemleri, hem akademik çalışmalarda hem de uygulamada kurumsal performansı ölçmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Öte yandan, günümüz literatüründe bu yöntemler; iki yönlü neden-sonuç ilişkisinin ölçülmesi, ayrı performans ölçütlerinin bütünleştirilmesi, gerçek hayat davranışının dinamik doğasının yansıtılması ve stratejik karar verme sürecinin desteklenmesi için gelecek senaryoların günümüze olan etkilerini anlamayı sağlayan simulasyonlar yapılmasındaki kısıtları nedeni ile eleştirilmektedir. Bu araştırmanın amacı, uluslararası inşaat firmalarının stratejik planlama ve performans yönetimi uygulamalarını geliştirmesi amacıyla senaryo analizi ve sistem dinamiği yöntemlerinin bir araya getirilmesiyle dinamik bir strateji haritası modelinin geliştirilmesidir. Bu araştırmada; Kaplan ve Norton'un [1] kurumsal karne ve strateji haritası yöntemleri, Fink vd. [2] tarafından önerilen gelecek karnesi (future scorecard) ile Forrester [3] ve Sterman [4] tarafından geliştirilen sistem dinamiği yöntemleri temel alınmıştır. Dinamik strateji haritası modelinin geliştirilmesi ve test edilmesi amacıyla, bu araştırma, önde gelen Türk inşaat şirketlerinden birinin işbirliği ile beş aşamada yürütülmüştür. Modelin yapısal ve davranışsal geçerliliğinin sağlanması ve stratejik karar alma süreçleri için yeterince destekleyici olup olmadığının test edilmesi amacıyla şirket uzmanlarının katılmı ile bir dizi araştırma Grup Modeli Oluşturma oturumu yapmıştır. Şirket ile yapılan simülasyon testleri; farklı strateji seçimleri ve gelecek senaryolarının organizasyonel performans üzerindeki etkisinin test edilebilmesi sayesinde modelin, alınan stratejik kararların kalitesini arttırmada faydalı olduğunu göstermiştir. Bu araştırmanın, sistem dinamiği modelleme yöntemi ile dinamik strateji haritalarının nasıl geliştirileceği ve bu haritaların stratejik karar verme sürecinde nasıl kullanılacağı konusunda, hem akademisyenler hem de sektör paydaşları için güvenilir bir metodoloji ve model sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The balanced scorecard (BSC) and strategy map (SM) methods developed by Kaplan and Norton [1] are widely utilized both in academic studies and in practice to measure organizational performance. On the other hand, these methods are criticized in the literature due to their inability in quantifying bi-directional causalities among strategies, aggregating performance measures, reflecting dynamic nature of real-life behavior, and making simulations to understand implications of future scenarios to support strategic decision-making. The aim of this research is to develop a dynamic SM model by incorporating scenario analysis and systems dynamics to enhance strategic planning (SP) and performance management (PM) practices of international construction companies. To develop a dynamic SM model, this research uses BSC and SM methods of Kaplan and Norton [1], future scorecard model of Fink et al. [2] and Systems Dynamics method of Forrester [3] and Sterman [4]. To develop and test the dynamic SM model, this research is conducted in five consecutive phases with the collaboration of one of the biggest Turkish construction companies. Some serial Group Model Building sessions are conducted with the participation of company experts in order to ensure structural and behavioral validity of the model as well as to test whether the model has a potential to enhance strategic decision-making. The simulation tests conducted with the Company revealed that, the model improves the quality of strategic decision-making as it simulates impacts ofalternative strategic options and possible future scenarios on organizational performance. Thus, this research has potential to offer a reliable methodology and a model for scholars and industry practitioners about how to develop dynamic SMs via SD modeling and utilize them during strategic decision-making and PM.