Adana-Ceyhan-Aslantaş sulamasında optimum su kullanımı
Optimum water utilization in Adana-Ceyhan-Aslantaş irrigation network project area
- Tez No: 8091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KODAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İÜ ÖZET Doktora Tezi ADANA-CEYHAN-ASLANTAŞ SOLMASINDA OPTİMUM SU KULLANIMI Cengiz EROL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. Süleyman KODAL 1989, Sayfa: 159 Jüri : Doç. Dr. Süleyman KODAL : Prof.Dr. Tur han AKÜZÜM : Prof.Dr. Osman TEKÎNEL Bu çalışmanın ana amacı Çukurova bölgesinde uygulanan çok amaçlı Ceyhan-Aslantaş Projesi sulama şebekesi alanında optimum su kullanımı ve sulama yönünden karşılaşılan sorun ları araştırmaktır. Bu amaçla proje alanında yürütülen anket ve arazi ça lışmalarından elde edilen bilgilerden yararlanılarak doğru sal programlama tekniğine uygun modeller geliştirilmiştir. Geliştirilen modellerde alan, sulama suyu kapasitesi, iş gü cü kapasitesi ve bitkilerin maksimum ekim yüzdeleri kısıt o larak alınmıştır. Geliştirilen modellerin çözümünden elde edilen sonuç lara göre j araştırma alanının tümünün ekilmesi durumunda bir le sulama suyu kapasitesi yeterli olmaktadır, tş gücü kapa sitesi ise proje alanı için bazı aylarda yeterli olmamakta, bu aylar için dışarıdan iş gücü temin edilmesi işletme açı sından ekonomik olmaktadır. Araştırma alanında aşırı su kullanımının ve sulama ran dımanı düşük olan salma ve tava sulama yöntemlerinin uygulan masının yüksek taban suyu ve drenaj sorunu yarattığı saptan mıştır. Bu sorunların giderilmesi için uygun sulama yöntemi nin seçilmesi, yöre koşullarına uygun karık ve tava boyutla rının kullanılması ve çiftçilerin sulama konusunda bilinçlen dirilmesinin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. ANATHAR KELİMELER: Optimum su kullanımı, optimum bitki deseni, doğrusal programlama tekniği yüzey sulama yöntemler, uygun karık uzunluğu, uy gun tava uzunluğu, organizasyon ve yönetim.
Özet (Çeviri)
av ABSTRACT PhD Thesis OPTIMUM WATER UTILIZATION IN ADANA- CEYHAN -ASLANTAŞ IRRIGATION NETWORK PROJECT AREA Cengiz EROL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Süleyman KODAL 1989, Page: 159 Jury : Assoc. Prof.Dr. Süleyman KODAL : Prof.Dr. Tur han AKÜZÜM : Prof. Dr. Osman TEKİNEL The main purpose of this study is to research the optimum water utilization and the problems encountered in irrigation at the multi-purpose Ceyhan -Aslantaş Irrigation Network Project area in Çukurova Region. By this purpose, the models suitable to the linear programming technic have been developed by using the data obtained from the survey and field studies carried out at the Project area. The area, irrigation water capacity, manpower availability and the maximum crop percentages were taken as restriction factors for the realization of the models developed for this study. According to the results obtained from the application of the models developed, it has been concluded that the irrigation water capacity is sufficient even if all research area is planted. On the other hand, providing of manpower from other regions in certain months of a year is more economic for farming since the available manpower capacity is not sufficient for the Project area. The study has demonstrated that the use of excess irrigation and the application of flood and border irrigation methods with low efficiency have caused to high water table and drainage problems. It is concluded that the proper irrigation method should be chosen, the correct sizes for furrows and borders suitable to the region should be used and the minds of the farmers should be enlightened on irrigation to overcome the problems. KEY WORDS: Optimum water utilization, optimum crop pattern, linear programming technic, surf ace irrigation methods, suitable furrow length, suitable border -length, organization and management.