Kohezyonlu zeminlerde kazıklı radye temellerin analizi ve tasarımı
Analysis and design of piled raft foundations in cohesive soils
- Tez No: 521486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAMZA TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada, kohezyonlu zemin koşullarında inşa edilen kazıklı radye temel uygulamalarında, kazık grubunun, radye ve kazıklar arasındaki yük paylaşım oranlarına etkisi, analitik yöntemler ve bilgisayar ortamında yapılan sayısal analizler yardımıyla incelenmiştir. Sayısal analizlerde kullanılan farklı yerleşim düzenlerine sahip kazıklar sayesinde kazıklı radye temel uygulamalarına etki eden parametrelerden elde edilen sonuçlar, analitik yöntemler sonucu elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu tez çalışmasında amaç, sonlu elemanlar yöntemine dayalı analizlerle kazıklı radye temellere dair sayısal bir model geliştirmek, kazık sayısına bağlı olarak yük paylaşım oranlarında meydana gelen değişimi incelemek ve analitik yöntemlerle elde edilen sonuçları sayısal analizlerden elde edilen sonuçlarla karşılaştırmaktır. Çalışmanın diğer bir önemli amacı da, geleneksel yaklaşımda kazıklı radye temel uygulamalarındaki yük paylaşımına olan katkısı ihmal edilen radyenin aslında önemli ölçüde katkı sağladığını göstermektir. Ayrıca çalışma, kazık ve radye boyutları ile ilgili bazı tasarım parametrelerinin ve mekanik özelliklerin etkisinin yanı sıra kohezyonlu zeminlere ait bazı önemli mekanik özelliklerin, kazıklı radye temellerde yük-oturma ilişkisi ve yük paylaşım oranı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the pile group on the load-sharing ratio between the raft and the piles in piled-raft foundation applications constructed in cohesive soils were investigated with the aid of analytical methods and numerical analysis. The parameters that affect the piled-raft foundations due to different layouts of piles used in and obtained by numerical analyzes were compared with the results calculated by analytical methods. The aims of this thesis are to develop a numerical model for piled-raft foundations which is based on finite element method, to investigate the changes occur in load-sharing ratios depending on the number of piles and to compare the results obtained with analytical methods to the results obtained from numerical analyzes. Another significant aim of this study is to show that the commonly used approach of ignoring the effects of the raft to the load-sharing ratio of piled-raft foundation in conventional foundation design is not applicable and to prove that the raft has significant effects on the load-sharing ratio in piled-raft foundations. In addition, the study aims to investigate the effects of some of the important mechanical parameters of cohesive soils as well as the effects of some of the design and mechanical parameters related to pile and raft dimensions, on load-settlement relationship and load sharing ratio of piled raft foundations.