Mobil öğrenme uygulamalarının öğrencilerin kimya dersi kimya her yerde ünitesindeki akademik başarılarına, çevreye ve mobil öğrenmeye yönelik tutumlarına etkisi
The effect of mobile learning applications on students' chemistry course their academic achievement in chemistry at everywhere and on their attitudes towards the environment and mobile learning
- Tez No: 521487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Öğrenmenin bu kadar önemli olduğu bir bilgi çağında, teknolojinin eğitim hayatındaki yeri ve önemi vazgeçilmez bir hal almıştır. Teknoloji kullanımının her geçen gün yaygınlaşması, bilginin sürekli yer değiştirmesi ve bilimin olağanca hızıyla büyümesiyle mobil cihazların kullanımını da yakından etkilemiştir. İlgili literatür incelendiğinde mobil öğrenme alanına yönelik pek çok uygulama geliştirildiği, fakat bu uygulama sayısının yeterli olmadığı gözlemlenmiştir. Araştırmalar sonucunda bu konuda çalışma yapılmasının önemi anlaşılmıştır. Bu araştırmanın amacı; android işletim sistemi tabanlı özgün bir mobil öğrenme uygulamasının öğrenciler tarafından kullanılmasını sağlayarak, öğrencilerin mobil öğrenmeye, kimya dersine ve çevreye karşı tutumlarının nasıl olduğu, mobil öğrenme yöntemi ile aldıkları eğitimin akademik başarılarını nasıl etkilediğini, çeşitli istatistiksel verilere dayalı olarak belirlemektir. Nicel araştırma yöntemi ile öntest–sontest kontrol gruplu yarı-deneysel model kullanılmıştır. Çalışma, 2015–2016 eğitim öğretim yılı bahar döneminde, Diyarbakır Sezai Karakoç Anadolu lisesi 10.sınıftaki 32 deney ve 32 kontrol olmak üzere 64 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Testlerle toplanan veriler istatistik programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları irdelendiğinde ön test akademik başarı testi, çevre ve mobil öğrenme tutum ölçekleri gruplar arasında anlamlı bir fark yokken, kimya tutum ölçeği açısından anlamlı farkın kontrol grubu lehine olduğu görülmüştür. Son test sonuçlarına göre ise; akademik başarı testi, çevre ve kimya dersi tutum ölçekleri arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak mobil öğrenme tutumuna karşı gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Anlamlı farklılık olmasa da deney grubunun ortalama puanında artış olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present information age centered around learning, education and technology have become two essential components of human life. The increasing use of technology day by day, the constant exchange of information and science growing at full speed have deeply affected the use of mobile devices. It is observed from a literature analysis that many applications have been developed for mobile learning but the number of these applications is insufficient. These researches show the importance of performance of a study thereon. The aim of this study is to enable students to use an Android Operation System based unique mobile learning application and determine their attitudes toward mobile learning, chemistry lesson and environment as well as the effect of this mobile learning method on their academic success by using various statistical data. Quantitative study method and pretest-posttest control group quasi-experimental model were used. The study was implemented with 64 students in 10th grade, 32 of them in experimental group and 32 of them in control group, in Diyarbakır Sezai Karakoç Anatolian High School during the spring semester of 2015-2016 academic year. The data collected in tests were analyzed using statistics program. Analysis results show that according to the achievement and pretest results, a significant difference was detected between experimental group and control group in favor of the experimental group. Assessment of attitude toward the chemistry lesson and environment also shows that students in experimental group had higher scores of attitude toward the chemistry lesson and environment and that no significant difference was found in students' scores of attitude toward mobile learning.