Beckett's trilogy as postmodern writing
  1. Tez No: 52149
  2. Yazar: OYA BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Samuel Barclay Beckett (1906-1989) çağımızın en önemli yazarlarından biridir. Uzun ve verimli yazın yaşamında oyun, roman ve öykü türlerinde çağdaş yazım önemli ölçüde etkileyen yapıtlar vermiştir. Postmodern Alam ortaya çıkmadan çok önce yapıttan postmodern özellikler içerdiği için, Beckett posrmodernizmin başlıca öncülerinden biri olarak anılır. Beckett'ın Molloy (1950), Malone Ölüyor (1951) ve Adlandırılamayan (1952) adlı romanlarından oluşan Üçlü'sü en önemli yapıtlarından biri olarak görülür. Bu yapıt Beckett'ın ana temalarından hemen hepsini içerir. Bunun yanısıra, hem Beckett'ın ilk dönem romanlarım titiz bir eleştiri süzgecinden geçirir, hem de olgunluk dönemi yapıtlarının tema ve anlatı teknMerinin temelini oluşturur. Üçlü bu özellikleri dikkate alındığında bir üst-kurmaca olarak tanımlanabilir. Ayrıca Beckett'ın postmodern öğeler içeren ilk romanı olması açısından da önem taşır. Üçlü boşluğa, çözülmeye, parçalanmaya doğru ilerleyen bir yolculuğu anlatır. Ancak metinde belirsizlik egemen olduğu için, anlamı tek düze ve kesin yorumlarla sınırlandırılamaz. insanoğlunun yaşlılıktan ölüme geçişi, bireyin kimlik arayışı, yasanım ve varoluşun gizemini çözme uğraşı ya da yazarın ulaşmayı amaçladığı sanatsal biçem ve dili bulma çabası gibi değişik yorumlara açıktır. Beckett Üçlü'nün. son romanı.Adlandırılamayan'dan. sonra suskunluğun eşiğine kadar gelmiş, ancak suskunluğu bir seçenek olarak görmediği için çeyrek yüzyılı aşkın bir süre daha yazmaya devam etmiş, olgunluk dönemi olarak adlandırılan bu dönemde çok sayıda ve önemli yapıtlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Samuel Barclay Beckett (1906-1989) was one of the eminent playwrights and novelists of our age. In his long and productive career he wrote many plays, novels and short stories which had a profound effect on contemporary literature. As his work possessed the essential features of postmodern thought and writing long before the emergence of the postmodern movement, he is acknowledged as one of the pioneers of postmodernism. The Trilogy comprising Molloy (1950), Malone Dies (1951) and The Unnamable (1952) is a key text in Beckett's oeuvre. It contains all the major themes of Beckett's writing, offers a substantial commentary on his previous work and foreshadows the predominant themes and techniques of his mature fiction. Furthermore, The Trilogy is regarded as a major contribution to postmodern literature because it manifests almost all the important attributes of postmodern writing. In view of the fluidity and mdeterminacy built into the text, The Trilogy defies any definite and clear-cut interpretations. It can be interpreted as a tri partite rendering of the stages of man's life from old age to death as well as man's quest for identity or his attempt to solve the riddle of existence and finally as an enactment of a writer's labours to compose, his quest for language and the philosophical concerns that lie behind it. The Trilogy reflects a journey towards disintegration, towards the nothingness at the center of experience. The last novel The Unnamable brought Beckett to the threshold of silence and total cessation. However, refusing to accept cessation as an option, Beckett went on writing after The Unnamable for more than a quarter of a century during which he produced his mature work.