Psychological adjustment and sibung relationships of older brothers and sisters of children with pervasive developmental disorders
Yaygın gelişimsel bozukluğu olan çocukların ağabey ve ablalarının psikolojik uyumu ve kardeş ilişkileri
  1. Tez No: 52148
  2. Yazar: VİRNA APALAÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. ERCAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yaygın Gelişimsel Bozukluğu Olan Çocukların Ağabey ve Ablalarının Psikolojik Uyumu ve Kardeş İlişkileri Virna Apalaçi Bu çalışmanın amacı, yaygın gelişimsel bozukluğu olan bir kardeşe sahip çocukların psikolojik uyumu (depresyon, öz-kavramı, davranış sorunları ve sosyal uyum) ve kardeşler arası etkileşim sürecini (kardeş ilişkilerinin niteliği, ebeveyn tutumunda algılanan fark, bakım ve ev işleri) araştırmaktır. Ayrıca cinsiyet ve kardeşler arası yaş farkının etkilerine bakılmıştır. Araştırmaya katılan 58 çocuğun (7 - 16 yaşlar arası) yansının yaygın gelişimsel bozukluğu olan, yansının da normal gelişimi olan küçük kardeşleri vardır. Ağabey-ablalar ve annelerin doldurduğu anket sonuçlarına göre yaygın gelişimsel bozukluğu olan çocukların kardeşlerinde depresyon daha yüksek, öz-kavramı daha düşük çıkmıştır. Davranış soruman ve sosyal uyum bakımından özürlü kardeşi olan ve olmayan çocuklar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Yaygın gelişimsel bozukluğu olan bir kardeşe sahip çocukların kardeş ilişkileri daha az sıcak/yakın ve daha çok asimetrik olarak belirtilmiştir. Kardeşler arası çatışmada gruplar arası farklılık görülmemiştir. Yaygın gelişimsel bozukluğu olan çocukların ablalarının kardeşlerinin bakımıyla gelişimi normal çocukların ağabey ve ablalarından daha çok ilgilendiği bulunmuştur. Yaygın gelişimsel bozukluğu olan bir kardeşe sahip erkek çocukların ise kontrol grubundaki çocuklardan daha az ev işi yaptıkları ortaya çıkmıştır. Ağabey ve ablalar ebeveynlerin farklı tutumları açısından,annelerin yaygın gelişimsel bozukluğu olan çocuklarına daha çok sevgi gösterdiklerini; kendilerini ise daha fazla kontrol ettiklerini bildirmişlerdir. Babaların tutumları açısından anlamlı farklılıklar belirtilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Psychological Adjustment and Sibling Relationships of Older Brothers and Sisters of Children with Pervasive Developmental Disorders by Virna Apalaçi The main purpose of the present study was to investigate the psychological adjustment (depression, self-concept, behavioural problems and social adjustment) of siblings of children with pervasive developmental disorders (PDD) and interactional processes (nature of sibling relationships, sibling caregiving and domestic work, and perceived differential parental treatment) among these children. Additionally, the effects of gender and age-spacing on these variables were studied. The subjects were 58 children (aged 7-16 years), half with and half without a younger sibling with PDD. The questionnaires were completed by the older siblings and their mothers. Children whose siblings had PDD scored significantly higher on depression and lower on seh^concept than the comparison group. No differences were found among the two groups in terms of maternal reports of behaviour problems and social adjustment of children. Siblings of children with PDD reported their relationships as being less warm and close, and more asymmetrical in nature than the relationships of nondisabled sibling pairs. No significant difference was found among the two groups in terms of the amount of conflict in sibling relationships. Whereas the sisters of IVchildren with PDD reported more caregiving work than the brothers and sisters of nondisabled children, brothers of children with PDD reported less domestic work than the siblings (of both gender) of normally developing children. Finally, the siblings of children with PDD perceived their mothers to be more affectionate toward their disabled sibling and more controlling toward themselves. No differences were found on children's reports of differential paternal treatment.