Doris Lessing'in The Good Terrorist, Kate Atkinson'ın Human Croquet ve Marina Warner'ın the Leto Bundle romanlarında anne-kız ilişkisinin postmodern yazınsal kuramlar bağlamında incelenmesi
An analysis of mother-daughter relationship in Doris Lessing's the Good Terrorist, Kate Atkinson's Human Croquet and Marina Warner's the leto bundle novels within the context of postmodern literary theories
- Tez No: 393412
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EGE UYGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma Doris Lessing'in The Good Terrorist, Kate Atkinson'ın Human Croquet ve Marina Warner'ın The Leto Bundle romanlarında görülen postmodern yazın kuramlarının anne-kız ilişkisi bağlamında ne ölçüde bir kadın yazınına dönüştüğünün araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu sebeple çalışmanın birinci bölümünde genel bir akım olarak postmodernizm ve onunla ilgili bilgiyi daha iyi genişletmek için, kendisinden önce gelen modernizm detaylı olarak ele alınmıştır. Daha sonra ikinci bölümde, edebiyatta modernizm ve postmodernizm kuramları, bu tez çalışmasına konu olan romanlar ve bu türlerin en bilindik örnekleri olarak kabul edilen diğer eserler aracılığıyla (T.S. Eliot'un“The Waste Land”şiiri, James Joyce'un Ulysess ve Finnegans Wake romanları, Virginia Woolf'un Mrs. Dalloway romanı, Charlotte Bronte'nin Jane Eyre romanı, Samuel Beckett'in Waiting for Godot oyunu, Shakespeare'in A Midsummer Night's Dream oyunu, John Fowles'ın The French Liteutenant's Woman romanı, Alice's Adventures in Wonderland ve Snow White and the Seven Dwarfs masalları, Aldous Huxley'in Brave New World romanı, Julian Barnes'ın A History of the World in 10½ Chapters ve Flaubert's Parrot romanları, Alice Thomas Ellis'ın The Summerhouse Trilogy romanı, Carol Shields'in Unless romanı, Kurt Vonnegut'un Slaughterhouse Five romanı) karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Tez çalışmasının üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerinde, Doris Lessing'in The Good Terrorist, Kate Atkinson'ın Human Croquet ve Marina Warner'ın The Leto Bundle romanlarında görülen anne-kız ilişkileri başta Luce Irigaray ve sonra Hélène Cixous, Julia Kristeva ve Adrienne Rich gibi feminist eleştirmenlerin bu konu hakkındaki görüşleri bağlamında tartışılmıştır. Sonuç olarak, bu tez çalışmasına konu olan her bir romanda görülen anne-kız ilişkisi romanların sergilediği postmodern edebi özellikler bağlamında écriture féminine ile örtüşen özellikler ortaya koymaktadır. Bu durum The Good Terrorist romanının ironik yazılması sonucu, dolaylı olarak annelere ve onların kızlarına, erkek egemen düzene göre sürdürdükleri ilişkinin yanlışlığını anlatan bir kadın yazını şeklindedir. Human Croquet romanında gerçekliğin sorgulanması ve sorunlaştırılması yöntemi ile kız evlat annesinin erkeksi yalanlar tarafından yanlı ve yanlış aktarılan hikâyesini bir kadın yazını bağlamında yeniden ele almaktadır. The Leto Bundle romanında ise, pastiş metodu ile çeşitli tarihi ve edebi türlerin birleştirilmesi ve Yeni Tarihsellik yaklaşımı ile tarihin yeniden yazılması sonucu sıra dışı anne-kız portrelerinin sergilendiği kadın yazınları ortaya konmaktadır. Böylelikle Doris Lessing'in The Good Terrorist, Kate Atkinson'ın Human Croquet ve Marina Warner'ın The Leto Bundle romanlarında anne-kız ilişkilerinin bir kadın yazını çerçevesinde incelenmesi romanların postmodern özelliklerinin de aynı çatı altında ele alınabilmesini mümkün kılmıştır. Bunun sonucunda écriture féminine özelliklerinin, incelenen romanlarda görüldüğü üzere, postmodern yazında da büyük ölçüde devam ettiği ortaya konmuş olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate to what extent the postmodern literary theories observed in Doris Lessing's The Good Terrorist, Kate Atkinson's Human Croquet and Marina Warner's The Leto Bundle have turned into a female writing in the context of mother-daughter relations. For this reason, in the first chapter of this thesis, postmodernism as a movement and its predecessor modernism are discussed in detail in order to broaden one's knowledge of postmodernism. In the second chapter, the modern and postmodern literary trends are evaluated comparatively through the novels studied in the thesis, and the canonized modernist and postmodernist literary works (T.S. Eliot's“The Waste Land”, James Joyce's Ulysess and Finnegans Wake, Virginia Woolf's Mrs. Dalloway, Charlotte Bronte's Jane Eyre, Samuel Beckett's Waiting for Godot, Shakespeare's A Midsummer Night's Dream, John Fowles's The French Liteutenant's Woman, Alice's Adventures in Wonderland, Snow White and the Seven Dwarfs, Aldous Huxley's Brave New World, Julian Barnes's A History of the World in 10½ Chapters and Flaubert's Parrot, Alice Thomas Ellis's The Summerhouse Trilogy, Carol Shields's Unless, Kurt Vonnegut's Slaughterhouse Five). In the third, fourth and fifth chapters, the mother-daughter relationships observed in the novels mentioned above are elucidated with respect to mainly Luce Irigaray's views on this subject, and that of other critics such as Hélène Cixous, Julia Kristeva and Adrienne Rich. As a result, mother-daughter relationships embodied in each novel studied in this thesis proves that there are features which overlaps with écriture féminine in the context of postmodern literary characteristics. This is seen in The Good Terrorist as a result of ironic female writing which is an indirect precaution for mothers and daughters that their relationship in accordance with patriarchy is wrong. In Human Croquet, problematising the reality, mother's previous story which was disturbed and deviated by manly lies is re-written in the context of female writing. In The Leto Bundle, as a result of the merging of different kinds of literary and historical works in accordance with the pastiche method and re-writing history through New Historicism approach, some female writings that portray unconventional mothers and daughters are emerged. Therefore, scrutinizing the mother-daughter relationships in above mentioned novels in the context of a feminine writing makes possible to undertake their postmodern features under the same roof as well. As a result, it is proved that the characteristics of écriture féminine are observed in postmodern fiction to a great extent with regard to the novels studied in this thesis.