An analysis of inflationary finance and its welfare cost in Turkey: 1987-1995
- Tez No: 52150
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET AKÇAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 1996
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kısa Özet Türkiye ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu en önemli sorunlardan birisi yüksek enflasyondur. Bunun en önemli sebebi ise yüksek kamu açıklarıdır. Vergi sistemindeki verimsizlik nedeniyle kamu açıklarını bu yolla finanse edemeyen hükümetler, enflasyonu yükselterek gelir elde etme yoluna başvurmaktadırlar. Bu açıdan incelendiğinde, enflasyon“gizli”bir vergi türüdür. Bu çalışmada incelenen 1987 - 1995 döneminde ortalama %8,1 değerinde olan kamu kesimi borçlanma gereğinin GSMH'ya oranı %4,8 - %12,1 aralığında değişmiştir. Yüksek kamu açıklarının bir sonucu olarak, aynı dönemde enflasyon %37 -%150 aralığında seyretmiştir. Enflasyonun gelir dağılımını bozduğu ve bu nedenle arzu edilmeyen bir olgu olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak, enflasyonun genellikle gözardı edilen bir başka maliyeti de elde tutulan reel para miktarının azalmasından kaynaklanan kayıplardır. Bu çalışmanın amacı, yukarıda belirtilen maliyeti hesaplamaktır. Bailey'nin (1956) bu konuda yazmış olduğu klasik makalesinden yola çıkarak Türkiye'de 1987 - 1995 döneminde hükümetin enflasyon vergisi ile elde ettiği gelir, bunun sonucu olarak ortaya çıkan maliyet ve bu geliri en yüksek düzeye taşıyan enflasyon oranı hesaplanmıştır. Son olarak da, enflasyon vergisinin verimliliğinin bir göstergesi olarak enflasyonun maliyetinin gelirlere oranı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract An Analysis of Inflationary Finance and Its Welfare Cost in Turkey: 1987 -1995 by Suzi Apalaçi One of the most important problems affecting the Turkish economy is high public sector deficits, as a major cause of high inflation Turkey experiences since the financial liberalization launched in 1980. With an inefficient tax sytem in Turkey, governments are tempted to finance public deficits via inflation which is regarded as an implicit tax on real cash balances, During the 1987 - 1995 period, the ratio of the public sector borrowing requirement to the GNP ranged between 4.8% - 12.1% and averaged out at 8.1%, which explains the prevalence of high levels of inflation in Turkey. During the same period, inflation varied in the 37% - 150% range. It is a well-known fact that inflation is undesirable in the sense that it results in an unfair distribution of income. i However, the welfare cost of inflation arising from the loss of productivity of real cash balances forgone as a result of accelerating inflation is often disregarded. IVTherefore, the aim of this study is to compute the welfare cost of inflation. Inflationary finance in Turkey for the 1987 - 1995 period is analyzed following Bailey's (1956) widely-acclaimed work titled“The Welfare Cost of Inflationary Finance.”In this context, the government's revenue from seigniorage, the corresponding welfare losses and the revenue maximizing rate of inflation in Turkey are computed. Finally, the“cost of collection”of the inflation tax measured as the ratio of the welfare cost of seigniorage to the government's revenue is determined.